Сумська майстриня Ксенія Шпилька виготовляє унікальні вишиті футболки, які носять американський конгресмен і п’ятий президент України

Ксенія Шпилька — сумська майстриня, яка робить власноруч сучасні вишиванки. Вишиває дівчина не на сорочках, а на футболках. Віднедавна роботи вишивальниці з’явились у гардеробі американського конгресмена Пола Массаро та п’ятого президента України Петра Порошенка.

Про свою працю в умовах війни майстриня розповіла Українському радіо Суми.

Війна застала Ксенію на роботі, під час нічної зміни — вона працює на ПАТ “Сумихімпром”. А російських військових вперше побачила у селі Верхня Сироватка, куди евакуювалась разом з дітьми:

“Приїхали в село і пішли з сином у магазин. Прийшли і тут бац, повз магазин, з Краснопілля сунуть. З червоними пов’язками. Оце було страшно. Танки, БТРи, сидять росіяни на цих танках. І воно суне і суне, їдуть і їдуть, їм не кінця і ні краю, я не знаю скільки їх було, хвилин 15-20 стояли. Я за дитину хвилювалась. І це було страшно…”

У перші дні війни працювати над вишиванками не було ні натхнення, ні настрою, розповідає Ксенія. Але згодом почала виконувати замовлення, які отримала ще до війни, а також створювати благодійні вишиванки. Один з таких витворів майстрині подарували американському конгресмену Полу Массаро.

“До мене звернулись з одного фонду, щоб створити декілька благодійних вишиванок. Тобто, виторг з вишиванки йшов на потреби українських військових. Три роботи було зроблено з цієї серії, жіноча і дві чоловічих. Одну чоловічу я помітила на Ганні Гопко. Жіночу взяла собі ще одна благодійниця. А про третю я вже і забула, коли мені присилають світлину, на якій сидить Ганна, поруч Пол Массаро, конгресмен США, у моїй вишиванці. Я тоді не знала хто це, ну думаю, комусь подарували і добре, але подивилася в Інтернеті, хто він. Коли прочитала, то була сильно вражена. Він був в чорному поло, і на ньому вона просто шикарно виглядає”, – розповідає Ксенія.

Володарем вишиванки від Ксенії Шпильки став і п’ятий президент України Петро Порошенко. У нього футболка з’явилася як подарунок.

“Я розповіла знаній сумській волонтерці Ользі Покровській, що мрію зробити подарунок Петру Порошенку. Проблема ж була яка — розмір. Просила я її дізнатися, вона не дізналася. Подивилась у Гуглі, прикинула який у нього зріст. Прикидала, прикидала, подумали, пошили цю футболку. Ми з Олею порадились і вирішили, що це буде Тризуб, але не простий, а з тілом орнаменту. Потім вона поїхала на зустріч у Харків, і вручила йому вишиванку. Він її розгорнув, вона розповідала, що Порошенко був дуже розчулений. А пізніше їй телефонувала Марина, його дружина, і сказала, що з розміром ми вгадали”, – говорить майстриня.

Є в колекції майстрині ще одна особлива вишиванка, яку вона хоч і створювала для себе, але вдягнути її так і не наважилась.

“Азовці, це тема особлива, дуже болюча. Я не пам’ятаю, коли виникла ідея з “Волиною”, просто я переглядала світлини з азовцями, і побачила його обличчя в чорно-білих тонах, і воно буквально просилося щось з ним зробити”.

Тоді Ксенія завантажила додаток, який обробляє світлини під схеми, удосконалила і почала вишивати.

“Довго я до неї йшла, десь місяць вона у мене зріла. Потім почала вишивати, спочатку білим, потім переходила по тонах. І обличчя почало з’являтись: одразу обриси, злегка, потім додається, додається, колір на колір накладається. Ці очі його спокою мені не давали, дуже емоційна вийшла робота. Я коли її робила, планувала, що вона буде для мене. А потім зрозуміла що я її не можу вдягти”.

Тому Ксенія планує виставити роботу з азовцем на аукціон, щоб виручити кошти на потреби ЗСУ.

Суспільне