“Це війна не тільки за території, а й за душі й за розум наших людей”, – Лариса Якубенко

Упродовж усього періоду незалежності України, починаючи з 1991 року, росія, на жаль, краще працювала на нашому ж інформаційному полі. У цьому переконана представниця Нацради з питань телебачення і радіомовлення в Сумській області Лариса Якубенко.

Таку думку вона озвучила в ефірі програми “Експертна думка” на телеканалі СТС, присвяченої проблемам колаборацінізму.

“Дійсно, початок всього – це 1991 рік, початок незалежності України. На превеликий жаль, росія спрацювала краще, ніж ми. Вони зрозуміли, що таке інформаційний вплив, пропаганда. Понад 30 років вони здійснюють експансію російських пропагандистських телеканалів на нашу територію. У російської системи пропаганди коріння ще з радянського союзу. Вони відшліфували свої вміння і продовжують це робити”, – говорить пані Лариса.

Сумська область має найдовший кордон з країною-агресоркою – понад 560 км. Відповідно, на всій протяжності нашого кордону – від півночі до півдня області, – фіксується велика кількість російських радіостанцій, телеканалів, говорить представниця Нацради:.

“До нас заходять близько 15 російських радіостанцій, бо ми межуємо з трьома  російськими областями. І ось в цьому році ми зафіксували нову радіостанцію, «Радио Жизнь». Це страшні речі. Вони таким загрозливим голосом Левітана з дуже чітко поставленою дикцією апелюють до нашого населення і до наших військових, це ролики такого змісту: «каждый, кто помогает украинской хунте, киевской хунте, понесет ответственность». Це війна не тільки за розум наших людей, я б сказала, що це війна і за душі наших людей, бо вони діють в цій пропаганді дуже емоційно”.

Окрім того, що росіяни здійснювали цю експансію понад 30 років, вони ще й дуже готувалися до війни в інформаційному полі. Витрачали гроші, великі гроші.

“Багато років тому мені повідомляла СБУ, що там були навіть окремі федеральні програми у трьох російських областях, які межують з нами, для підсилення впливу на нашу територію. Це було підсилення потужності передавачів, установка нових передавачів, прорахунок нових частот саме для того, щоб впливати на наше прикордоння.

На жаль, ми втратили час, коли в нас керували державною Янукович, Кучма, – давайте відверто про це казати. Але з 2015 року ми вживаємо заходів. Хоча, на жаль, не встигаємо. Намагаємося наздоганяти, але поки перевага на їхньому боці”, – говорить Лариса Якубенко.

Представниця Нацради повідомила, що вже під час повномасштабного вторгнення, коли були пошкоджені українські вежі,  уздовж кордону фіксувалася  робота російських пересувних радіостанцій. А коли в Україні через російські обстрілі були довготривалі вимкнення електроенергії, то вони стали заходити на частоти, закріплені за нашими мовниками. Вони дуже чітко відслідковували графіки вимкнень електроенергії і тут же заходили на ці частоти.

Лариса Якубенко зазначає, що і Національна рада, і Сумська обласна військова адміністрація наголошують на тому, що наші мовники не повинні вимикатися від електропостачання. Вони повинні бути включені до переліку об’єктів критичної інфраструктури, вони повинні працювати:

“Ми вважаємо, що Кабмін і держава повинні розробити окремі критерії для того, щоб місцеві компанії, які працюють на прикордонні,  було легше включити в об’єкти критичної інфраструктури”.

Дуже важливо створювати й розвивати програми підтримки місцевих мовників, щоб вони не припинили діяльність, бо як тільки зникає місцевий мовник, що відразу посилюється вплив росії.
З 2015 року Національна рада стала активно замовляти прорахунок додаткових частот по Сумській області.

“З 2015 року, і у 2021 році,  для Сумщини було додаткових прораховано 30 радіочастот. Багато з них були прораховані вперше для населених пунктів самісінького прикордоння. Великий плюс, що для Сумщини була прорахована локальна цифрова частота, це в Охтирці.
Національна рада в листопаді минулого року замовила прорахунок збільшення всіх без винятку передавачів, які працюють на території Сумської області. За висновками, для 50% передавачів можна збільшити потужність, що одразу впливає на покриття територі”, – запевняє представниця Національної ради.

Пані Лариса в ефірі програми “Експертна думка” озвучила й ще одну гарну новину:

“Концерн РРТ зв’язався зі мною на початку цього року і сказав, що вони можуть побудувати в Україні 9 додаткових веж. І дві вони готові побудувати у нас на Сумщині. Одна вежа (сама металоконструкція) вже зроблена.
Ми не сидимо, склавши руки, у цьому процесі задіяні всі – і Нацрада, і обласна адміністрація, Кабмін сприяє в цих питаннях. Я сподіваюся, що ми зможемо протиставити агресивній російській пропаганді наше українське мовлення”.

 


Детальніше – вже у п’ятницю, 2 червня, у новому випуску програми «Експертна думка» на телеканалі СТС.

Читайте також: