Чи було чесним, прозорим та справедливим отримання “гуманітарки” на Сумщині: думки експертів та учасників процесу

Гуманітарна допомога та справедливість її розподілу – топ-тема, що не вщухає вже понад пів року. Хто дійсно працював цілодобово, аби допомогти людям, а хто –сколотив собі статки? Відповідь на це питання разом шукали фахівці соцзахисту, голови громад, громадські активісти, депутати та медики – учасники проєкту «Експертна думка» на телеканалі СТС.
Гуманітарна допомога почала надходити на Сумщину на початку березня минулого року. Тоді особливо напруженою була ситуація у громадах Сумщини.
«Я хочу вас запевнити, що жодна пачка макаронів не була продана. Жодна пачка рису і жодна консерва не була продана. Вся видача зафіксована в актах прийому-передачі“, – говорить директорка департаменту соцзахисту населення Людмила Мусіяка.
До фахівців органів соцзахисту у експертів за круглим столом питань не виникає. Люди робили усе, що могли, і звітували за кожен вантаж.
«Ми поважаємо цих людей, ми знаємо їх не один рік, вони знають мене не один рік, не один десяток років, це ті люди, на яких тримається соцзахист, на яких тримається робота, яку роблять департаменти, і саме їх наша влада направила на сьогоднішню зустріч», – говорить експертка телеканалу СТС, кандидат юридичних наук Тетяна Мироненко.
А от до влади питання є. Зокрема до її ролі в отриманні та розподілі гуманітарної допомоги.
«Я відчула таку проблему: під’їжджаємо до блокпосту, і мені кажуть – ти зараз не заїдеш. Питаю, чому. Тому що всі гуманітарні вантажі ви відвозите на склад ОВА. Чому? Це мої кошти, кошти людей… Я зателефонувала військовим, ми проїхали без проблем, але ж це було», – розповідає депутатка Сумської міськради Марина Нагорна.
«Мені здається, що волонтерам під силу така робота, навіщо владі так хотілось керувати цими процесами?», – задається питанням Тетяна Мироненко.
“Перші 15 днів ми на владу не надіялись. Тому що вона не оперативна, вона довго розкачувалась, і на момент, коли вже пішла гуманітарна допомога, то в принципі, на 90% ми вже все самі налагодили”, – розповідає голова Хотінської територіальної громади Микола Торяник.
Натомість голови громад, які залишились і працювали на місцях, знаходили шляхи постачання хліба, ліків і готівкових коштів у часи, коли область була частково окупована.
«З хлібом була проблема, з дріжджами була проблема. Микола Іванович (Торяник – ред.) допомагав нам, просили через Полтаву, дай хоч тонну хоч 700 кг… Працювали, щоб забезпечити» – розповідає про роботу в ті часи голова Білопільської територіальної громади Юрій Зарко.
Над забезпеченням населення Сумщини на початку повномасштабної війни працювала чи не вся Україна. У сусідній Полтаві до середини березня небайдужі зібрали понад 500 тонн гуманітарки.
«Всіма питаннями організації цієї роботи в Полтаві займалася заступнця голови ОВА Вікторія Медвідь, яка контактувала з усіма, хто привозив щось для Смської області», – говорить Тетяна Мироненко.
Однак вже в середині березня ці повноваження передали іншому посадовцю ОВА, Вікторію Медвідь звільнили та відкрили кримінальне провадження щодо шахрайства.
«Особи ще не встигли навіть до Сумщини доїхати, щоб зрозуміти, що було організовано погано, а що якісно, а заяви вже йшли до правоохоронних органів. Навіщо? Щоб відвернути увагу від себе? Це моя відповідь», – висловлює свою думку Вікторія Медвідь.
Чи причетна Вікторія Медвідь або інші посадовці до заволодіння гуманітарною допомогою, встановить суд. Громадськість же закликає владу зважувати кожен свій крок, аби не переступити межі закону і совісті.
«Я вважаю, досить уже чиновникам, особливо обласного рівня, з купою телебачення і купою свого супроводу на машинах за державний кошт кататися і фотографуватися на всьому цьому, це наскільки нікчемно, я б на місці прокуратури відкривав би кримінальні справи по кожному такому випадку», – переконаний заступникголови Сумської обласної федерації роботодавців Геннадій Дорошенко.
«Шановні керманичі, почуйте мене: не буде так, як ви звикли, ми не дамо. І боятися нам вже більше нічого – війна, – резюмує Тетяна Мироненко.
Детальніше – у нашому відео: