Школяр із Сумщини створив робота-комунальника з LEGO та працює над розміновувачем

14-річний Єрмак Рогов із Шостки, що на Сумщині, конструює роботів. У нього вже є робот-комунальник, а в розробці робот, який допоможе розміновувати території України після війни.

Що можуть ці роботи, з чого вони зроблені та як працюють, він розповів dev.ua.

Від маминої ініціативи до власного захоплення

Єрмак вчиться у Шосткинській школі-ліцеї № 2, займається на «Станції юних техніків», а ще він учасник Малої Академії Наук.

«Це була не моя ідея, а мамина ініціатива», — згадує Єрмак, як потрапив до робототехніки.

Коли хлопцю було приблизно 9 років, мама відвела його на гурток ракетомоделювання. Єрмак розповідає, що йому сподобалось, але захопило його все ж таки конструювання роботів, до гуртка якого він перейшов згодом.

Саме в процесі навчання на станції у нього з’явилася ідея зробити робота-комунальника, щоб полегшити людську працю.

«Я з дитинства усю техніку розбирав в домі, так, що навіть тато потім не міг її полагодити», — згадує хлопець.

Зібраний із LEGO

На станції, де вчиться хлопець, є конструктор LEGO mindstorms ev3, за допомогою якого Єрмак і вчиться створювати роботів.

«Через вікно на вулиці я побачив людей, які прибирали на вулиці, і мені здалось, що їм потрібна допомога», — згадує він. За його словами, так до нього прийшла ідея зробити робота, щоб полегшити їхню працю.

 

У конструкторі mindstorms є сервоприводи та датчики, з яких хлопець і зібрав свого робота, під’єднувавши деталі дротами. Рухається він за допомогою софта, запрограмованого на компʼютері.

Хлопець розповідає, що свого комунальника він зробив десь днів за вісім. Перші три дні конструював платформу, і, за його словами, це було досить легко. А наступні п’ять днів уже важчі, як говорить Єрмак, він робив захват, який захоплює, підіймає та опускає все, що потрібно роботу.

Як працює робот з LEGO

За словами Єрмака, робот-комунальник складається з невеличкого комп’ютера, двох сервоприводів, які приводять в рух саму модель, та ще одного маленького сервоприводу, який піднімає та опускає робо-руку. У конструкції присутній ще один елемент на кшталт кисті, який може затискати та відпускати щось. Робо-рука підіймається за допомогою лебідки, а весь механізм рухається за допомогою платформи, яка керується з комп’ютера.

«Ним можна керувати дистанційно, за допомогою інфрачервоного пульта. А також запрограмувати, щоб робот автоматично їздив заданою траєкторією», — пояснює хлопець.

Технічні характеристики:

  • висота 35 см;
  • довжина 25 см;
  • ширина 20 см;
  • швидкість до 2 км/год.

Багатофункціональний робот працює на батарейках, які можна змінити на акумуляторні й підзаряджати. Автономно на одному заряді він може працювати дві години.

«Наприклад, він може позбирати сміття, в урну, або посадити дерева чи помідори», — говорить винахідник.

На конструювання робота-комунальника Єрмак витратив два набори LEGO mindstorms ev3, один з яких вартує близько 30 000 грн.

Робот-розміновувач

Єрмак працює над ще одним роботом, який допоможе у розмінуванні. Цей проєкт він готує для Малої академії наук разом зі своїм керівником Євгенієм Бєлицьким.

Це досить великий робот на базі гусеничного шасі з металошукачем. Він укомплектований камерою та може управлятися дистанційно на відстані до одного кілометра. Коли робот знаходить міну, металошукач починає здавати звуки, на пульті вмикається прапорець, і робот його сам ставить, маркуючи місце, де лежить міна. Орієнтуючись на ці мітки, процес розмінування далі завершують сапери.

Робот ідентифікує міну за допомогою датчиків та софту, написаному Єрмаком на  С++, та працює на базі плати мікроконтролерів з відкритим кодом Arduino Uno.

Технічні характеристики:

  • довжина один метр;
  • ширина 0,5 метра;
  • висота до 30 см.

Він теж електричний і працює на акумуляторах. Оскільки це прототип, то Єрмак розповідає, що вони зробили всю конструкцію, в тому числі й гусениці, з відходів із рекламного пластика товщиною 5 мм. Крім того, використовували оргскло та пластмасове скло. Усі елементи склеювали між собою.

Робота-розмінувальника вже тестували на макетах мін, які від добре знаходив.

Плани

Єрмак хоче додати до робота-комунальника місткість для автоматичного поливу та зробити робо-руку функціональнішою, щоб вона мала можливість не тільки підійматися та опускатися, а й рухатись вперед та назад, а також збільшити швидкість.

«Ми працюємо над цим, і він буде готовий десь за місяць чи два», — говорить хлопець.

За словами Єрмака, він хоче продовжувати розробляти роботів і надалі.

«Можливо, в машиноіндустрії, або конструювати маніпулятори чи допомагати заводам розробляти нові моделі автомобілів», — зазначає він.

Влітку хлопець планує створювати малу побутову техніку, яку дуже любить зараз ремонтувати.