Що чекає українців з жовтня: головні зміни

Тарифи на комуналку з 1 жовтня не зміняться, проте на українців чекає низка нововведень, зокрема, штрафи для бізнесу, військовий облік для жінок тощо.

Що буде з тарифами

Тарифи на світло у жовтні залишаться без змін. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, підвищення цін на електроенергію поки навіть не обговорюється. Спецзобов’язання на ринку діють до кінця року, та їх мають продовжити щонайменше до кінця опалювального сезону. Зазначимо, для побутових споживачів діє тариф 2,64 гривні за кВт*год незалежно від обсягу. Також незмінними залишаються тарифи на воду. Щодо тарифів на газ, опалення та гарячу воду, то тут діє мораторій (до кінця воєнного стану +6 місяців). Прем’єрміністр Денис Шмигаль також запевнив, що ціни залишатимуться незмінними до кінця опалювального сезону – 7,96 гривень за кубометр.

Субсидії перерахують

З 1 жовтня стартує перерахунок субсидій на опалювальний період 2023-2024 років. При цьому не всім треба звертатися по перерахунок особисто, тому що для деяких категорій його проводять автоматично:

  • домогосподарствам, яким призначалася субсидія на неопалювальний період 2023 року
  • домогосподарствам, яким її призначили у розмірі 0 гривень неопалюваний період

Перерахунок проводять органи Пенсійного фонду після отримання інформації про доходи фізосіб-підприємців (Реєстр платників податків) та групу платника єдиного податку (Податкова служба), доходи та сплату ЄСВ (Пенсійний фонд), а також про відсутність боргів за комунальні послуги (постачальники послуг ЖКГ).

Пенсії поки без підвищення

У жовтні не заплановано підвищення пенсій, хоча деякі категорії пенсіонерів отримають надбавку. Зокрема, ті, що досягли певного віку:

  • від 70 до 74 років – отримають +300 гривень
  • від 75 до 79 років – отримають +456 гривень
  • від 80 років і старше – отримають + 570 гривень.

Штрафи для бізнесу

Із 1 жовтня повертаються штрафи для бізнесу, який працює без касових апаратів. Це стосується тих, хто продає спиртні напої, тютюнові вироби, паливо, електроенергію, надають банківські та фінансові послуги, а також грального бізнесу. Штрафи призначатимуть за підсумками перевірок, мораторій на них зняли кілька місяців тому. Очікується, що до кінця 2023 року перевірять весь бізнес у зазначених сферах.

Якщо податкові органи встановлять, що ці категорії не проводять розрахункові операції через касові апарати, застосовуватимуться фінансові санкції:

  • 100% вартості проданих товарів (робіт та послуг) – за перше порушення
  • 150% вартості проданих товарів (робіт та послуг) – за кожне наступне

Штрафи не загрожують бізнесу на прифронтових територіях. Але виняток не стосується торгівлі підакцизними товарами.

Військовий облік для жінок

З 1 жовтня українські жінки з медичною освітою стають військовозобов’язаними, тому мають стати на військовий облік. Для цього треба з’явитися до ТЦК та пройти необхідні процедури. Зазначимо, згідно з наказом Міноборони, на обов’язковий військовий облік візьмуть українок із медичними та фармацевтичними спеціальностями віком від 18 до 60 років, придатних до служби. Це стосується лікарів, медсестер, стоматологів, акушерок та фармацевтів. Постановка на облік не закриває можливості виїзду за кордон. Як заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, на сьогодні жодних змін до порядку перетину державного кордону внесено не було. І щодо жінок-медиків жодних обмежень також немає.