Як фермерам Сумщини отримати грантову допомогу та чи можна забронювати працівників

У Сумах пройшли збори представників ГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумської області». Під час наради члени асоціації прийняли колективне звернення до вищого керівництва держави, зокрема щодо вирішення питань компенсації постраждалим від війни господарствам, врегулювання процедури бронювання працівників агросектору, допомоги у розмінуванні полів, а також щодо надання фермерам і землевласникам допомоги від міжнародних організацій.

Представники «Асоціації фермерів та приватних землевласників Сумщини» провели позачергові загальні збори, аби обговорити проблеми, з якими аграрії області стикнулися з початком повномасштабного вторгнення.

“Ми 16 лютого вже збирались з фермерами у цій актовій залі і обговорювали питання міжнародної допомоги від ООН. Ми провели таке зібрання, і вдалий результат цього – це отримання кожним фермером добрив та посівних одиниць соняшника, пшениці та ярого ячменю”, – говорить голова ГО “Асоціація фермерів та приватних землевласників” Олександр Шафорост.

Для компенсації завданих війною збитків сьогодні існує ряд міжнародних програм, говорить Олександр Шафорост. У тому числі грантових проєктів – із Європи, Канади та інших країн. Проте на сьогодні основна сума коштів, які потенційно могли б отримати українські фермери і приватні землевласники на реалізацію своїх проєктів, компенсацію завданих війною збитків, так і лишаються невикористаними.

“Ми говоримо фермерам, що дивіться, є така програма, їх безліч, і якщо ви не будете моніторити і відстоювати свої права, ви втратите  допомогу тих міжнародних організацій, яка є і була у 2022 році, бо на минулому зібранні ми дізнались, що 80% – більшість фермерів, –  цим не користувались”, – розповідає Олександр Шафорост.

Які гранти доступні сьогодні, куди звертатись за допомогою і як оформити заявку – про це учасникам зібрання під час онлайн-включення розповіли представники Академії аграрних наук України і міжнародної організації з питань грантових програм. Говорять: сьогодні необхідно шукати і знаходити можливості для підтримки і розвитку своїх господарств. Для бажаючих навіть пропонують пройти навчання.

“Ми це все хотіли показати наочно, як це все має здійснювати фермер, щоб компенсувати собі ті розбиті фермерські господарства, склади за рахунок держави чи міжнародних організацій, їх також безліч, але про це мовчиться”, – говорить Олександр Шафорост.

Під час зборів представники асоціації підняли і питання врегулювання порядку бронювання працівників агросектору.

“У нас ж діюче господарство, найманий штат працівників, і воно не може функціонувати без трактористів і комбайнерів, не може. Ми це хотіли б обговорити колективно і написати на ВР, Кабмін, на Президента звернення від ГО про те, що давайте якимось іншим чином це врегульовувати, бо, можливо, є люди, які могли б якось виборочно на певний проміжок посівної замінити наших трактористів в ЗСУ”, – переконує Олександр Шафорост.

За словами директора обласного департаменту АПК Олександра Маслака, на сьогодні в Україні працює механізм бронювання працівників через міністерство агрополітики – це стосується підприємств, які обробляють більше тисячі гектарів земель і мають у штаті понад 50 людей. Для підприємств, що забезпечують життєдіяльність населення, існує можливість бронювання через ОВА. Але важливо відповідати низці критеріїв, які визначені на загальнодержавному рівні, – зокрема, середня ЗП не нижче 12 972 грн. Для Сумщини, зважаючи на близькість до кордону, замінованість територій і проблеми з логістикою, ці критерії можуть бути переглянуті, зазначили в департаменті.

“За ініціативи асоціації підприємств на штабі ми підготували звернення. З Олександром ще проговоримо, щоб відповідне звернення було ще й від вашого зібрання, про те, щоб все ж таки змінити цей показник у самій урядовій постанові. Уже міністерство згодне переглянути цей показник”, – повідомив Олександр Маслак.

За результатом наради представники асоціації фермерів і приватних землевласників прийняли колективне звернення до вищого керівництва держави з проханням розглянути важливі для аграріїв Сумщини питання.

Детальніше – у нашому сюжеті: