Як школярам Сумщини пройти обов’язковий профілактичний огляд у період дії воєнного стану

На Сумщині кожна третя дитина шкільного чи дошкільного віку має хронічні патології. А кожна друга – вади зору. Про це свідчать результати обов’язкових профілактичних оглядів дітей, що нині тривають в області. Спеціалісти мають обстежити 100% дітей дошкільного та шкільного віку перед початком навчального року, а також перед вступом у вищі та спеціальні навчальні заклади.

У 2022 році оглянуть лише тих, хто залишився на Сумщині, в тому числі — й переселенців з інших регіонів України.

“Умов недопущення до профогляду не існує, так як кожен пацієнт має право на проходження профогляду в різних містах нашої країни. Дитина має право проходити медичні огляди з батьками в будь-якому місті нашої країни. І ці довідки дійсні в усіх містах. Довідка заповнюється по закінченню проходження профогляду. Тобто після проходження останнього спеціаліста дитина звертається до лікаря-педіатра і він заповнює довідку”, — говорить в.о. завідувачки відділення дитячої лікарні Св. Зінаїди Тетяна Стєбловська.

Після нетривалої перерви на Сумщині знову запрацював електронний запис.

“Потрапити на профогляд… У нас є поліклініка без черг – електронна система. В якій пацієнт може сам обирати дату та час проходження профогляду. Запис викладається на тиждень на перед. А обов’язковим є електронне направлення до кожного дитячого спеціаліста від лікаря первинної ланки. Тобто від педіатра або сімейного лікаря”, — каже лікарка.

Через військову агресію Росії на території України не всі діти отримали обов’язкові щеплення. А вони є вирішальною умовою допуску до навчального процесу у школах та садочках. Крім того, дехто повертається з інших країн. Втім лікарі пояснюють: для них немає ніяких додаткових умов проходження медоглядів.

“На момент проходження комісії щеплення всі не обов’язкові. Щеплення потрібні на 1 вересня для вступу у школи та дошкільні дитячі заклади. Додаткове обстеження (специфічне) не потрібне. Все іде згідно з наказом. Здається аналіз крові, сечі та проходять діти певних спеціалістів”, — говорить Тетяна Стєбловська.

На сьогодні у кожної третьої дитини під час проходження профілактичного медогляду виявляють хірургічні патології.

“Під час профілактичних оглядів у дітей виявляються до 30-35% патологій. Зазвичай це хронічна патологія у вигляді пахвинних та пупкових кіл, у вигляді доброякісних новоутворень на шкірі та інших ділянках тіла. Зазвичай батьки з такими новоутвореннями не звертають увагу, але, наприклад, такі новоутворення як пігментний невус можуть у подальшому житті нашкодити, тому батькам і дітям треба звертати увагу на ці новоутворення”, — каже дитячий хірург Володимир Ставничий.

Окулісти ж говорять про ще гіршу ситуацію.

“Щоденно на прийомах ми виявляємо патології у дітей. Батьки навіть не здогадуються, що в них є патологія. Найчастіше це пов’язано із застосуванням комп’ютерів, телевізора і мобільних телефонів. Батьки не здогадуються про цю патологію, так як діти не скаржаться. Тому потрібні ці профогляди, щоб ми могли, як раніше, виявляти ці патології і якомога раніше могли нашим діткам допомогти”, — каже лікарка-офтольмолог Тамара Стоянець.

В області побільшало родин з дітьми, які саме на Сумщині знайшли прихисток від війни.

“Тимчасово переміщенні особи всі є декларантами у лікарів-педіатрів або сімейних лікарів. Тому, якщо вони мають декларацію, то також мають право пройти профогляд в будь-якому місці нашої країни, в будь-якій лікарні та взяти електронні направлення до спеціалістів і звертатися у поліклініку”, — розповідає в.о. завідувачки відділення дитячої лікарні Св. Зінаїди Тетяна Стєбловська.

31 серпня не є кінцевою датою проходження профогляду. Якщо дитина повертається з евакуації, вона має право проходити профогляди в будь-якому медичному закладі та у зручний для неї час. Найголовніше — мати електронне направлення і декларацію із сімейним лікарем або педіатром.

suspilne.media