1 березня 2014 року: офіційна дата початку російської агресії

1 березня 2014 року Російська Федерація офіційно ухвалила  рішення про введення своїх військ та територію АР Крим. І саме цю дату потрібно вважати початком російської окупації територій України.

Як це починалося? Сепаратистські настрої в Криму досягли свого піку після усунення від влади президента України Віктора Януковича — 23 лютого в Севастополі відбувся 20-тисячний мітинг, на якому міським головою проголосили громадянина Росії Олексія Чалого, а 27 лютого парламент та уряд Криму захопили невідомі озброєні люди, які вивісили над ними прапор РФ. Того ж дня депутати Верховної ради Криму ухвалили рішення про призначення референдуму щодо статусу Криму на 16 березня.

1 березня 2014 року самопроголошений голова Ради міністрів АР Крим Сергій Аксьонов звернувся до президента Росії посприяти у «забезпеченні миру і спокою» на території Криму. У відповідь того ж дня обидві палати Державної думи надали Володимиру Путіну згоду на введення російських військ в Україну. Після цього по всій території півострова відбулись масштабні силові акції, спрямовані на блокування українських військових баз, захоплення адміністративних приміщень, контроль транспортних магістралей та інших стратегічно важливих об’єктів.

Український фрегат “Гетьман Сагайдачний” під час захоплення Криму російськими окупантами знаходився у Середземному морі. Багато хто хвилювався, що команда може зрадити присязі та повернутися до вже окупованого кремлівськими військовиками Севастополя.
Але 1 березня 2014 року капітан “Гетьмана Сагайдачного” Роман П’ятницький відмовився виконувати злочинні накази росіян. Увесь склад фрегату залишився вірним присязі. Під час проходження протоки Дарданелли екіпаж вишикувався на палубі літерами UA, засвідчивши свою вірність Україні.