27% укриттів на Сумщині не пройшли перевірку комісії: які порушення виявили

Будинок по вулиці Олександра Оніщенка, 10 у Сумах: на першому під’їзді є покажчик “Місце для укриття” — двері зачинені на замок. Старша по будинку пані Тамара спускається до нас та говорить – завжди тримають двері зачиненими:

“В кожній квартирі є ключ, немає тільки у того, хто відмовився купити. — Якщо люди просто з вулиці, а не з вашого будинку? – Розумієте, а з іншого боку – у нас дуже багато магазинів поряд, лавочки, у нас тут і бомжі, і молодь. Нам навіть небезпечно залишати, ми намагаємось, щоб було закрито”.

Наразі в укриття, говорить пані Тамара, ніхто не спускається, востаннє збирались тут понад рік тому:

“Ми брали з собою тоді, коли ходили, хто лавки, хто ящики овочеві”.

Покажчики на будинку розмістила керуюча компанія, говорить Тамара Зайцева. На карті захисних споруд на сайті міської ради за цією адресою офіційного укриття немає.

За оновленою інформацією від 1 червня у громаді 222 захисні споруди. За адресою, яка вказана на карті як укриття у центрі міста, – двері з вулиці на замку, і жодного покажчика. Знімати у середині журналістам не дозволив працівник, пославшись на керівництво і стратегічний об’єкт, в якому розташоване укриття.

За результатами роботи комісії, яка працювала з 5 травня, за словами директора обласного департаменту цивільного захисту населення Олександра Милаша, у Сумах 4 споруди зруйновані і не можуть використовуватись, 14 найпростіших укриттів не пройшли перевірку і не рекомендовані до використання, 8 — до переліку були внесені помилково, зачиненими виявили 16 укриттів.

Нині всі укриття мають бути відкриті цілодобово. Таке рішення ухвалили на засіданні Ради оборони області.

“Якщо є інформація, що зачинена споруда, на поліцію, на телефони гарячої лінії 1580 – це Суми. Вони це фіксують, доповідають своїм керівникам. Відразу туди виїжджають певні представники, і потім будуть рішення по керівнику об’єкта, і чому він був закритий і не було доступу до цих об’єктів”, — зазначив Олександр Милаш.

Загалом в області нараховується 1481 захисна споруда – комісія визнала придатними 1089. 27% не пройшли перевірку. Є певні критерії, яким має відповідати укриття, говорить Олександр Милаш:

“Повинно бути не менше двох виходів, не повинні бути там, де комунікації: гаряча вода, каналізація. Це повинна бути вентиляція, висота повинна бути не менше 1,7 м, і потім комісійно підписується акт”.

Понад 57 мільйонів гривень, за словами Олександра Милаша, запланували 10 громад Сумщини не ремонти укриттів цього року. З них 44 мільйони на ремонти запланувала Сумська громада. Інформацію ж про наявність укриттів у своїх населених пунктах варто шукати на сайтах громад.

Перелік громад, які не фінансують ремонти чи утримання захисних споруд у 2023 році, за інформацією директора обласного департаменту цивільного захисту:

 • Бочечківська ТГ
 • Новослобідська ТГ
 • Боромлянська ТГ
 • Кириківська ТГ
 • Коровинська ТГ
 • Андріяшівська ТГ
 • Краснопільська ТГ
 • Миропільська ТГ
 • Юнаківська ТГ
 • Дружбівська ТГ
 • Шалигинська ТГ
 • Середино-Будська ТГ.

Читайте також: