Антимонопольний комітет наполягає на дослідженні пасажиропотоків у сумських маршрутках
Сумське тервідділення Антимонопольного комітету України 7 лютого 2017 року надало Сумському міськвиконкому пропозиції стосовно вжиття заходів задля встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги з автомобільних перевезень пасажирів, оскільки на тлі зростання витрат на пальне та оплату праці автомобільні перевізники по всій Україні активізували процес перегляду регуляторами (міськвиконкомами) тарифів.
За наявною у тервідділення інформацією, при здійсненні власних розрахунків при зміні тарифів на перевезення перевізники нерідко занижують фактичний обсяг перевезення пасажирів, що може призвести до формування завищеного тарифу. Так, аналіз розрахунків тарифів, наданих у липні 2014 році сумськими перевізниками міськвиконкому для встановлення останнім нових тарифів (за розрахунками – від 3,02 грн. до 4,98 грн.), з огляду на отримані результати незалежного дослідження Сумським державним університетом (СумДУ) спростовують вихідні дані перевізників про планові обсяги перевезення пасажирів, які було занижено щонайменше втричі.
На особливу увагу заслуговує позитивний досвід Роменського та Конотопського міськвиконкомів, які за рекомендаціями тервідділення в 2016 році організували проведення незалежних обстежень пасажиропотоків (у м.Ромни – СумДУ, у м.Конотоп – Національним транспортним університетом, м.Київ).
Варто зазначити, що виконавчий комітет Конотопської міської ради передбачив у бюджеті 2016 року кошти на проведення зазначеного обстеження на міських маршрутах м.Конотоп та уклав договір на вивчення попиту населення на міські автомобільні перевезення із Національним транспортним університетом, яким було виконано замовлене та складено відповідний звіт. До обговорення зазначеного звіту залучалась громада міста: у місцевій газеті «Конотопський край» було опубліковано пропозиції Національного транспортного університету щодо оптимізації транспортної системи та запропоновано мешканцям міста надати свої письмові пропозиції. Після такого опрацювання документу були внесені корективи, остаточний варіант звіту схвалено робочою групою депутатів міської ради та винесено на розгляд сесії міської ради; рішенням Конотопської міської ради від 24.10.2016 доопрацьований звіт схвалено.
Проведені дослідження пасажиропотоків у м.Конотоп і м.Ромни також показали невідповідність даних про обсяги перевезення пасажирів на міських маршрутах, закладених перевізниками у розрахунки заявлених до встановлення тарифів, реальній картині – на більшості з маршрутів показник обсягів перевезення виявився в 2-3 рази вищим.
За таких обставин, тобто, розрахований із застосуванням спотворених даних про обсяг перевезення пасажирів, розмір «нового» тарифу не можна вважати економічно обґрунтованим, на чому тервідділення постійно наголошує у листуванні із Сумським міськвиконкомом.
Підтвердженням тому слугують нещодавні події, коли Конотопський міськвиконком як організатор міських пасажирських перевезень відреагував на страйк перевізників, пов’язаний із вимогою підвищити тариф з 3,0 грн. до 6,0 грн., ініціативою щодо розірвання договорів. Наразі перевізники задля збереження права здійснювати міські перевезення у м.Конотоп зголосилися перевозити пасажирів по 2,5 грн. (окрім найкрупнішого – ПП «Корунд», з яким договір розірвано), що з огляду на результати проведеного Національним транспортним університетом обстеження пасажиропотоку є цілком обґрунтованим кроком, а з точки зору досягнення мети підприємницької діяльності (отримання прибутку) підтверджує, що такий тариф є рентабельним.
Відтак Сумському міськвиконкому запропоновано при розгляді питання щодо підвищення тарифів на соціально значимі послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування зважити на результати раніше проведеного дослідження пасажиропотоку, а у разі наявності зауважень до методології проведеного СумДУ обстеження – провести нове обстеження із залученням громадськості до обговорення його результатів та із затвердженням відповідного звіту на сесії міської ради.
Аналогічні пропозиції стосовно вжиття заходів задля встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги з автомобільних перевезень пасажирів тервідділення також направило міськвиконкомам: Охтирському, Глухівському, Лебединському, Шосткинському.