Боромля запланувала для Тростянецької лікарні 0 гривень

Медицина, особливо останні два роки, є ключовим пріоритетом не тільки в Україні, а й в усьому світі. Медична галузь України перебуває в процесі реформування. Саме зараз усі лікарні поставлені в умови, коли кожен конкурує між собою за пацієнта. Адже пацієнт приносить медичному закладу кошти згідно з підписаними пакетами угод між НСЗУ та кожною окремою лікарнею. 

Щоправда, коштів по контрактам із НСЗУ не завжди вистачає, навіть на зарплати медичному персоналу, не кажучи вже про обслуговуючий персонал, енергоносії та інше. У цьому питанні держава пропонує кожній громаді самостійно вирішувати проблеми та затуляти дірки в бюджеті.

У цей момент для медичного закладу є два шляхи. Перший – боротися за право на життя, можливо, закривати очі на інші проблеми в населеному пункті та вкладати ресурс у модернізацію закладу, купувати нове сучасне обладнання, займатися енергоефективністю закладу, нарощувати пакети послуг, оптимізувати штат, займатися рекламою лікарні та інше. Другий – змиритися й поступово дійти до повного закриття медичного закладу.

Тростянецька громада обрала перший шлях, який вперто реалізовує з 2018 року. На той момент ще існував Тростянецький район, і в ньому було дві громади: Тростянецька і Боромлянська, а також районна рада, що об’єднувала 11 сільрад, які не увійшли до жодної громади. Саме тоді, був підписаний тристоронній меморандум про спільне фінансування лікарні як надважливого інфраструктурного об’єкту в районі шляхом простої пропорції по кількості пролікованого населення із тієї чи іншої території.

Проте вже тоді Боромлянська громада почала порушувати умови договору й могла по пів року не закривати свою частину витрат за пролікованих своїх же жителів. Ціна питання для Боромлянської громади складає близько 1 мільйона гривень. Для розуміння, бюджет громади – близько 60 мільйонів гривень. У 2021 році в бюджеті Боромлянської громади було закладено 1,2 мільйони гривень для перерахунку Тростянецькій лікарні за пролікованих жителів із сіл Боромлянської громади. Заплачено із цих коштів лише 600 тисяч гривень, і, враховуючи, що 24 грудня останній платіжний день, у 2021 році Боромля не планує вирішувати свої зобов’язання.

На цьому тижні на сесії Боромлянської сільської ради був проголосований бюджет громади на 2022 рік, у якому на підтримку головного медзакладу колишнього Тростянецького району було закладено 0 гривень. Питання не стоїть в тому, щоб із бюджету Боромлянської сільради йшли кошти на зарплату медичним працівникам, навіть уже безглуздо ставити питання щодо співучасті у ремонтах та придбанні нового медичного обладнання. Питання лише в тому, щоб закрити вартість наданих послуг, енергоносіїв, харчування жителям Боромлянської громади, які лікувалися на стаціонарі в лікарні, а це кожен п’ятий пацієнт лікарні.

Є й інший приклад в Охтирському районі, де місцева влада більш далекоглядна. На одній із останніх сесій Чернеччинської ради було прийнято рішення щодо виділення 300 000 гривень на рентгенологічне обладнання для КНП «Охтирська центральна районна лікарня». Загалом у 2021 році Чернеччинською сільською радою передано бюджету міської ради майже 1,6 млн.грн по напрямку охорона здоров’я, а саме: на придбання медичного та комп’ютерного обладнання, на придбання лікарських засобів для лікування хворих коронавірусною хворобою COVID-19, оснащення гінекологічного кабінету жіночої консультації тощо.

Чим завершиться історія Тростянецької лікарні та Боромлянської громади, покаже час. Та вже зараз зрозуміло, що історія тільки починається.

trostyanets.info