«Бракує серйозних речей про наших героїв», – харківський художник Віктор Ковтун розповів, чому малює військових

Виставка «АТО/ООС очима сучасних митців» перемістилася з Харкова до Шостки та набирає обертів попри пандемічні перепони. Одна з причин популярності – можливість поспілкуватися з героями, втіленими на полотнах та у скульптурах. 

Загалом у Шосткинському Арт-центрі експоновано понад півтори сотні робіт п’ятдесяти митців Слобожанщини у рамках вищезгаданої виставки. Це живопис, графіка, скульптура тощо. Частина з них формують збірний образ воїна-гвардійця. Серед відвідувачів і строковики військової частини 3022.

Заслужений художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2010 рік, а також голова Харківської організації Національної спілки художників України Віктор Ковтун розповів про те, як він та його колеги творили цієї для виставки.

«Триває восьмий рік війни, проте нам, на загальнонаціональному рівні, явно бракує серйозних речей про наших героїв. Власне тому, ми, члени Харківської організації Національної спілки художників України взялися за цю непросту справу, – розповів художник Віктор Ковтун.

За його словами, сама ідея народилася під час спілкування з керівником громадської організації «Харківський клуб «Генерал», проте військових пише давно:

«Я народився за 25 кілометрів від Шостки. Постійно підтримую зв’язки із земляками: військовими, волонтерами, міським головою, який підтримує 13-й батальйон. Перші мої картини з воїнами АТО виставлялися саме у артцентрі Шостки. Наразі до них ми додали твори створені харківськими митцями. Герої – теж здебільшого військові-харків’яни, або ті, що служать у Харкові. Особливість нашої експозиції, що можна побачити картину і поговорити з людиною, яка надихнула на створення образу. На жаль, це можливо не завжди. От маємо сім бюстів, а живий лише один герой».

Віктор Ковтун запевняє, що художник – не лише людина, яка переносить побачене на полотно, він має ще розуміти психологію людини:

«Мало просто подивитися на фотографію. Особисте спілкування – це вже частина роботи з натурою. Ти дивишся на жести, емоції. Ти бачиш, що являє собою людина. Наприклад, коли я малював гвардійця Олега Сахона, то у мене було враження, що людина народилася в формі. Тут, власне виступила критерієм ця відповідність форми і змісту, сплав інтелекту, природності та людяності. Для мене честь була також малювати Степана Полторака. Теж людина не чужа для гвардійців, наш недавній Міністр оборони. Свого часу я брав участь у експертній раді, коли його обирали почесним громадянином Харкова. Так само велика честь нам була створювати образи наших прикордонників, воїнів 93-ї бригади, Героїв України Богдана Завади, Ігора Момота, Євгенія Пікуса, В’ячеслава Семенова»

На думку Віктора Ковтуна, виставка «АТО/ООС очима сучасних митців» презентує образи людей, які борються за національні інтереси України у безпековому секторі та прославляють Україну незалежно від кількості зірок на погонах.

Одним з організаторів виставки виступає ГО «Харківський клуб «Генерал», який об’єднує українських військовиків-посадовців, що мають генеральське звання, а також чимало робить для увічнення пам’яті загиблих героїв та вшанування здобутків діючих військових Харкова та Харківщини.

«Я сам – людина військова, і мені близька ця тематика. Ідея народилася, дійсно, під час спілкування з головою спілки харківських художників Віктором Ковтуном. А далі вона знайшла підтримку під час діалогу з колегами з Харківського гарнізону. Зокрема, нам дуже допомогли прикордонники. Вони організували виїзд та супровід двох груп харківських митців до району проведення Антитерористичної організації, щоб вони там могли попрацювати. Наша організація виступила тією ланкою, яка допомогла художникам та нашим героям зустрітися, а також ми провели конкурс робіт серед наших митців. Там Ви можете побачити картину присвячену Олександру Серпухову, який виховує наших танкістів, і картину присвячену учаснику подій на Сході України Олегу Сахону, і багато інших. Частина робіт дуже легко ідентифікується, бо ці імена на слуху, а частина – проходить під військовими позивними», – розповів директор ГО «Харківський клуб «Генерал» Валентин Голік.

Він також зазначив, що після Шостки, виставка переїде до Хмельницького до Академії Державної прикордонної служби України. Крім того, він підкреслив, що Харків – визначний військовий центр, який дав Збройним силам та іншим військовим формуванням та спеціальним службам від радянського періоду і до сучасності понад 2000 генералів, інформацію про яких ця організація збирає та періодично публікує. Сьогодні, ж, крім виставки, вони опікуються збором коштів на відкриття пам’ятників загиблим захисникам, які стали Героями України.


Нагадаємо, що організаторами виставки виступили Національна спілка художників України, Харківська організація Національної спілки художників України, ГО «Харківський клуб «Генерал» та Шосткинська галерея сучасного мистецтва «Арт-центр». Експозиція триватиме до 30 листопада. Вхід вільний.