COVID-19: небезпечна хвороба чи всесвітня змова? Головний інфекціоніст Сумщини – відверто про коронавірус

Щодня в Україні фіксують понад 600 підтверджених випадків коронавірусної інфекції. Пандемія не зникає, постійно з’являються нові осередки захворювання у різних точках країни. Лікарі ж продовжують цілодобову боротьбу за здоров’я та життя громадян. На Сумщині, а зокрема в обласному центрі, динаміка захворюваності не критична. Та з послабленням карантинних заходів та недотриманням маскового режиму та правил безпечної дистанції громадянами, показник захворюваності COVID-19 в області почав змінюватися.

Чи можлива у Сумах друга хвиля коронавірусної інфекції, чи готова до цього обласна інфекційна лікарня та чому важливо не ігнорувати протиепідемічні заходи та не зловживати послабленням карантинних обмежень. А також, чи змінилася інтенсивність роботи медиків, чи виникали труднощі з пацієнтами та яка ситуація із хворими на COVID-19 у місті сьогодні. Про все це в інтерв’ю sumypost.com з головним експертом з інфекційних хвороб області Іриною Троцькою.

Чи готова була «Сумська обласна інфекційна клінічна лікарня ім. З.Й. Красовицького» до пандемії?

 Ми готувалися до епідемічного підйому захворюваності, бо слідкували за розвитком епідемічної ситуації у Китаї та розуміли, що з огляду на особливості перебігу захворюваності, не виключена вірогідність щодо розповсюдження коронавірусної хвороби в усьому світі.

Завжди лікарям вистачало засобів захисту?

У нас на початку було декілька костюмів, але вже у лютому ми закупили першу партію зі ста костюмів та респіраторів, дезінфектанти, антисептики та інше. Тобто, на перший час усього вистачало. Надалі нам допомагали благодійники, волонтери, “Бізнес — місту”. На сьогодні усе є у достатній кількості, а в подальшому ми плануємо закупити багаторазові костюми. Жодного разу не було такого, щоб ми не могли оглянути хворих через брак костюмів, тобто засобів захисту вистачало завжди.

Чи не потребувала лікарня додаткових кадрів через навантаження на лікарів?

При такому рівні захворюваності, як зараз, нам повністю вистачає кадрів. За період пандемії у нас був працевлаштований лікар-анестезіолог. Зараз навантаження є, безумовно, але якщо буде продовжуватися ріст захворюваності, якщо люди не будуть дотримуватися основних рекомендацій щодо запобігання захворювання, то може бути колапс. Я бачу й у громадському транспорті, й у магазинах як містяни нехтують масковим режимом та безпечною дистанцію. Це не дуже добре, адже в останні дні спостерігається ріст захворюваності в Україні, зокрема й у нас на Сумщині.

Мені дуже прикро, що зараз багато людей вважають COVID-19 змовою, повірте мені, захворювання є, і воно дуже серйозне.

Як розцінюєте здобутий досвід роботи в таких умовах? Були складні випадки?

Будь-який досвід — це добре. Наша лікарня була визначена як заклад першої хвилі для лікування дорослих міста Суми та багатьох районів області. Ми зараз маємо достатній досвід. Починаючи з 23-го березня, коли був перший підтверджений випадок захворювання на коронавірус, у нас пройшло майже 20 осіб із підтвердженим випадками та понад 200 з підозрами на COVID-19. Це були складні хворі, адже підозру ставили навіть пацієнтам із хірургічною, невралгічною та онкопатологією, і коли ми виключали цей діагноз, ми повинні були встановити діагноз того захворювання, яке викликало інтоксикацію, підвищення температури. Потім цих хворих ми переводили за профілем.

Ми вдячні обласному лабораторному центру, де працює лабораторія полімеразної ланцюгової реакції. Там професійні робітники, вони розуміють, що у нас складні випадки й ми протягом доби, або двох отримує результати: підтверджуємо діагноз або виключаємо.

Як щодо пацієнтів, які потрапляли до лікарні з діагнозом COVID-19, як вони поводилися, чи виникали складнощі з налагодженням контакту?

У нашій лікарні майже усі спеціалісти — лікарі вищої категорії, ми є не поганими психологами, але критичних випадків не було. Було кілька випадків, які не підтвердилися. Пацієнти панікували, пов’язано це було з тим, що вони використовували неперевірену інформацію про COVID-19.

Скільки пацієнтів з підтвердженим діагнозом COVID-19 наразі перебувають у лікарні?

Вже понад 15 осіб виписали, 5 перебувають на лікуванні та чекаємо на результати 12 підозр. Зараз у нас на щастя жодного летального випадку від ускладнень COVID-19, хоча було багато важких, киснезалежних хворих.

Дивлячись на масове порушення карантину в Сумах, чи маєте прогнози щодо другої хвилі? Хоч в Сумах не критична ситуація, у порівнянні з Києвом, Львовом, але все ж можлива у нас друга хвиля?

Безумовно, можлива, бо мізки не вмикаються! Необхідно піклуватися про індивідуальний та груповий захист, і тільки тоді можливі позитивні результати. Хоча, я з вами погоджуюся, ми виглядаємо досить оптимістично у порівнянні з іншими областями України та іншими країнами.

Головний експерт з інфекційних хвороб області Ірина Троцька звертається до сумчан з проханням бути відповідальними та дотримуватися протиепідемічних заходів:

“З урахуванням відсутності даних щодо зниження захворюваності на COVID-19, ви повинні розуміти, що послаблення карантинних заходів ні в якому разі не має призвести до погіршення ситуації з розповсюдження коронавірусної інфекції, тому свідоме ставлення та особиста відповідальність кожного з нас вкрай важливі.

Закликаю вас з розумінням поставитись до цього.

Організація необхідних протиепідемічних заходів в умовах послаблення карантину та їх дотримання наразі надважливі! I сьогодні нам необхідно знайти баланс між збереженням життя та здоров’я людей і поступовим запуском економіки.

Будьте свідомими та здоровими, друзі! Бережіть себе!”