Центральний ринок в умовах карантину: чи всі дотримуються протиепідемічних вимог?

11 травня Кабінет Міністрів України дозволив  відновити роботу торгівельних майданчиків за умови дотримання правил індивідуального захисту. Наша журналістка побувала на Центральному ринку в Сумах і побачила ось таке…

Під час першого етапу послаблення карантину відкрились ТРЦ, продовольчі ринки і магазини одягу. Головні вимоги: забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту (рукавичками, масками), наявність масок у відвідувачів, дотримання дистанції, регулярна дезінфекція та дотримання протиепідемічних заходів. Ці правила є важливими, адже щодня ринок відвідують сотні покупців, які ризикують захворіти на коронавірус.

Одним з основних заходів є перевірка температури. Це дозволяє визначити хворого та уникнути розповсюдження коронавірусу. Нещодавно Сумський виконком послабив правила і дозволив не проводити температурний скринінг відвідувачів.

Як зауважує директор підприємства ТОВ «Центральний ринок м. Суми» Расул Галаєв, це значно полегшило роботу:

«Стало легше працівникам ринку, бо багато людей потрібно було відривати від робочих місць і ставити на вхід перевіряти температуру. До того ж велика кількість відвідувачів скаржились на те, що скринінг їх затримував. Але ми щодня проводимо температурний скринінг свого персоналу, всіх продавців ринку. Ми вже привчились працювати у таких умовах і, як то кажуть, якщо хочемо працювати, то треба все виконувати».

Продавці мають засоби індивідуального захисту, але використовують їх вибірково.  Одні стоять в масках і рукавичках, обробляють руки після кожного покупця, а інші – без жодного захисту продають товар, тримають у руках гроші, а потім брудними руками беруть продукти харчування.

Також не всі відвідувачі носять маски – більшість тримають їх на всяк випадок у кишені або ж носять на підборідді.

У магазинах є антисептики для відвідувачів, на дверях висять попередження про дотримання дистанції. На ринку за Євробазаром розмістили оголошення з проханням не брати руками товар. У продовольчих секторах розвісили плівку, яка захищає продавця від можливого зараження. Магазини одягу, електроніки та інших непродовольчих товарів такого захисту не мають. Продавці сидять без рукавичок та захисту очей.

Як відновлюється робота  підприємців після жорсткого карантину?

Ми запитали у продавців різних товарів. Більший попит зараз має продовольча сфера та товари, пов’язані з садівництвом.

«Саджанці купують, квіти на дачу теж. У нас якраз сезон, тому попит є. Людей багато, заробіток стабільний», – розповідає Ірина, яка торгує квітами.

Продавці продуктів теж не скаржаться на меншу кількість покупців, натомість виокремлюють інші мінуси роботи в карантинних умовах.

«Дуже важко вистояти в масці вісім годин роботи. Особливо у спеку. Рукавички теж не дуже зручні, але не маємо вибору, бо такі правила», – ділиться продавчиня Людмила.

Гірші справи у продавців непродовольчих товарів. Через те, що більшість українців тільки вийшли на роботу, вони не мають грошей на новий одяг, аксесуари чи інші речі не першої необхідності.

Лариса, продавчиня рушників та постільної білизни, скаржиться: «Людей немає, всі проходять повз. Суцільна тоска, заробляю на одну їжу».

Після послаблення карантину українці розслабились, зняли маски та вже не бояться “страшного коронавірусу” (а багато хто й в найсуворіший карантин не надто переймався, у вірус і небезпеку взагалі не вірить, вважаючи їх якимось всесвітнім заговором). Людей не лякає навіть те, що упродовж останніх днів фіксується не зменшення захворюваностві, а навпаки – сплеск (сьогодні в Україні взагалі новий антирекорд – майже 700 нових випадків!)

Так, українцям пішли назустріч і поступово послаблюють суворі карантинні заходи, бо людям потрібна робота та джерела існування. Але чи варто все ж таки відкрито ігнорувати заходи безпеки? Невже так важко, заходячи на територію ринку чи магазину, вдягнути маску та скористуватися антисептиком?

Як бачимо, керівництво ринку дотримується висунутих вимог, але цього мало – це особиста відповідальність кожного з нас, і продавців, і покупців. У Сумах щодня фіксують нові випадки хвороби, і недотримання простих правил може коштувати комусь здоров’я та навіть життя. Нам це потрібно?..

Марина Тищенко