ДПА та ЗНО: що здаватимуть випускники цього року?

18 червня Верховна Рада України ухвалила закон, згідно з яким випускники звільняються від державної підсумкової атестації через карантин. Водночас, охочі мають право проти її за власним бажанням. ЗНО для випускників шкіл залишається обов’язковим.

Державна підсумкова атестація – це іспит, який складається випускниками шкіл для того, щоб отримати атестат про середню освіту. Цьогоріч через пандемію коронавірусу Президент Володимир Зеленський подав законопроект про необов’язковість здачі ДПА. Тобто, випускники отримають атестати і без неї. Школи видадуть випускникам сертифікати про середню освіту до кінця червня, а в додатках зазначать «звільнений/звільнена від ДПА».

Хоч державна підсумкова атестація є добровільною, ЗНО залишається обов’язковим для всіх, хто хоче вступити до вишу. Після того, як майбутні абітурієнти напишуть іспити, за бажанням зможуть зарахувати отримані бали як бали ДПА. Як зазначає МОЗ, це зможе підвищити шанси на вступ до омріяного навчального закладу.

В.о. міністра освіти й науки Любомира Мандзій розповідає, що вони готові до проведення ЗНО в карантинних умовах, тому батьки можуть не переживати за ризик здоров’я своїх дітей. Припущення про скасування зовнішнього незалежного оцінювання вважає неприпустимим:

«Скасування ЗНО є неприпустимим. ЗНО – це запорука справедливого і об’єктивного оцінювання, а також чесного і прозорого вступу. Багато зусиль під час підготовки до ЗНО доклали не лише учні, а й їхні батьки та вчителі. Інші способи оцінювання – як-от середній бал свідоцтва про повну загальну середню освіту – не можна вважати об’єктивним, оскільки кожна школа має власну шкалу оцінювання. Крім того, наразі виші готові приймати заяви вступників саме на основі ЗНО. Альтернативний механізм для проведення вступної кампанії створити неможливо. Тому скасування ЗНО ставить під загрозу майбутнє вступу-2020».

Наразі МОН готується до проведення основної сесії ЗНО 25 червня – 17 липня. Слідкуйте за оновленнями на офіційному сайті Міністерства науки і освіти України.

Марина Тищенко