Міфи і правда про донорство: на найпоширеніші питання відповідає сумський лікар-трансфузіолог

Денис Луценко – лікар-трансфузіолог, який оглядає донорів перед донацією. Він часто чує багато міфів про донорство. Про найпопулярніші з них поговорив із журналістами Суспільного.

Міф 1. Здавати кров – це боляче і її беруть у великому обсязі

Донорство – це абсолютно не боляче. Єдиний неприємний момент – це коли людину підключають до апарата, якщо це плазма – до плазмоферезу або до контейнера, якщо це забір цільної крові. Больові відчуття незначні, триває це буквально одну секунду і після цього ви нічого не відчуваєте.

Одна стандартна доза – це 450 мл. Втрата такого об’єму крові не є критичною, не є небезпечною ні для життя, ні для здоров’я.

Це не боляче: п'ять міфів про донорство розвінчує сумський лікар-трансфузіолог

Міф 2. Організм дуже довго відновлюється після донацій

Якщо це була донація плазми, то фактично за дві-три доби організм відновлюється повністю. Якщо це донація цільної крові, то тут дещо більший проміжок часу необхідний для відновлення, оскільки організм повинен відновити кількість втрачених клітин. Тому кров здається не частіше, ніж один раз на два місяці.

Міф 3. Донація крові – це шкідливо для здоров’я

Донація крові – це процес, який запускає регенерацію наших кров’яних клітин, тобто вони постійно оновлюються. Чим більше кров’яних клітин у нас функціонує в організмі – тим більше активніше вони виконують свою функцію.

За рахунок того, що людина віддає частину своєї крові стимулюються й імунні процеси. Тобто імунний статус донора вищий, ніж імунний статус звичайної людини.

Це не боляче: п'ять міфів про донорство розвінчує сумський лікар-трансфузіолог

Також донор більш витривалі в плані критичної кровотечі. Якщо стається ДТП або якась важка травма, то донор має більше шансів вижити, це статистично доведено, ніж людина, яка кров ніколи не здавала.

Велика кількість косметичних проблем просто зникають за рахунок того, що як я вже казав покращується імунітет і відповідно різні запальні процеси ліквідовуються. Також статистично доведено, що донори живуть на кілька років довше.

Міф 4. У банк крові потрібні лише рідкісні групи крові

Важливі всі групи крові, бо хворіють у нас всі. Як перша позитивна, так і друга позитивна група крові, які є найбільш розповсюдженими серед людей. Так само необхідні та завжди у них є потреба, як і в третій та четвертій негативній групах, які є найрідкіснішими.

Міф 5. Під час здачі крові можна чимось інфікуватися

Міф стосовно зараження інфекціями зародився в ті часи, коли використовувалися багаторазові системи заготівлі крові. Тоді це було справді можливо. І це було. Зараз використовуються тільки одноразові сети. Я сам є активним постійним донором і на здоров’я не скаржуся.