На Сумщині знайшли раніше невідоме поховання єврейської молоді

Викладачі та студенти Глухівського національного педагогічного університету досліджують Єврейське кладовище Глухова в рамках україно-ізраїльського наукового проєкту.

За словами завідувача кафедри історії, правознавства та методики навчання Андрія Гриценка, саме в їх місті розташоване  єдине на сході України старовинне єврейське кладовище.

“Воно вважається одним з найдавніших, за різними даними, йому щонайменше 300 років. Тут знаходиться майже 1 100 пам’ятників: перш за все це сучасні, але найбільше XIX століття, є й набагато давніші. Поряд тут похований і сам Цвейхель — відомий єврейський письменник, який тут доживав свій вік і був похований в 1888 році”, – пояснює Андрій Гриценко.

Дослідники відновлюють стерті часом написи на надгробках та розшукують зниклі та маловідомі поховання, додає науковець.

“Ми намагаємося ідентифікувати інформацію, яка написана на надгробках і фактично вже втрачена. За допомогою різних технологій нам це вдається. Але ще приємніше, коли вдається з-під землі дістати надгробки з каменю-пісковика, які фактично вважалися втраченими і таких ми знайшли вже близько десяти. Зокрема серед таких віднайдених і невідомих до цього поховання загиблих юнаків від кривавої різанини більшовиків, яку вони здійснили 22-23 лютого 1918 року в Глухові. А ще в жіночому ряді ми віднайшли могили дівчат та жінок, похованих в 1910-1920-х роках. Зокрема, одна з них є праправнучкою одного з польських королів”, — сказав історик.

Досліджувати кладовище непросто, адже воно зазнало великих руйнувань за часів радянської влади, зазначає Андрій Гриценко. Окремі нагробки були вкрадені на будматеріали, а частину поховань засипали землею.

“Більшовики за три дні у лютому 1918 року стратили, за різними даними, щонайменше декілька сотень, а можливо й навіть до півтисячі євреїв — жителів Глухова, перш за все, молоді. Очевидно, що в цей час їхніх кривавих розправ й пізніше, коли радянська влада негативно ставилася до збереження історії, багато було зруйновано, розбито, прикопано й навіть забрано цих каменів-пісковиків для будівельних цілей”, — пояснив Андрій Гриценко.

Пошкоджене кладовище і під час російсько-української війни. У День пам’яті та примирення 8 травня 2022 року російські військові випустили по пам’ятці історії ракету з гвинтокрила.

“Невипадково стався “приліт” по цьому кладовищу, епіцентр вибуху прийшовся на суміжну територію, що привело до значних руйнувань – горіла трава й падали дерева. Але ця трава, згорівши, не пошкодила жодного пам’ятника”, — сказав науковець.

Студент університету Віталій теж бере участь у дослідженні кладовища. Хлопець розповідає, що за допомогою крейди та маркера вдається встановлювати імена людей, що були тут поховані.

“Вже приблизно тиждень ми приїжджаємо сюди та відновлюємо пам’ятники. Я відновлюю записи, що тут написані, завдяки чому ми зможемо їх прочитати й дізнатися, хто саме тут похований. Ми вже відновили понад 10 надгробків та змогли дізнатися, яка саме людина тут похована”, — сказав Віталій.

Суспільне