Офіс Омбудсмана відвідав місця на Сумщині, куди повертаються українці з рф

У Сумській області  діє пункт пропуску, який працює на в’їзд в Україну. Це означає, що громадяни України можуть пішки повернутися на рідну землю.
Щоденно через цей пункт пропуску проходять близько 200 людей, які рятуються від російської окупації. Українці із мінімумом речей потрапляють в руки держави та волонтерів, які допомагають із житлом, документами, харчуванням, засобами гігієни, медичною допомогою тощо.
«Для нас, як для представників Офісу Уповноваженого ВР України з прав людини, найголовніше – повернути всіх наших громадян. У суспільстві точаться великі дискусії стосовно закону про колаборантів, та нині для нас важливо, щоб громадяни мали можливість повернутися. В нашій системі державних органів влади існують правоохоронні органи, які повинні і мають відповідний мандат – розібратися, хто які дії вчиняв, яким чином має відповідати перед державою і яким чином отримував паспорт РФ (якщо отримував), – зауважив Представник з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони Олександр Кононенко.
Тож представники Офісу Омбудсмана та співзасновниця організації Orphans Feeding Foundation Mariam Lambert із гуманітарною місією відвідали область та передали людям, які перетнули кордон між РФ та Україною, продуктові набори та гігієнічні засоби.
Від пункту пропуску до пункту контролю, який проходить кожен громадянин, котрий повернувся на Батьківщину, людей довозять швидко та безкоштовно. Також на місці працює їдальня, медичний кабінет, дитяча кімната та є місце, де люди можуть тимчасово перепочити. Є укриття. Працюють представниці соціальних служб, які допомагають із оформленням допомоги від держави.
Після проходження контролю і перевірки, люди можуть дістатися до Сум, де є приміщення, в якому охочі можуть заночувати до прибуття потяга до Києва. В книзі вражень чимало людей залишили слова подяки волонтерам.
«Дуже дякуємо волонтерам Сумщини за теплий прийом, співчуття, чуйність та гарне ставлення. Разом до перемоги! Запам’ятаю Вас на все життя», – написала сім’я Гевко.
Із міста функціонує безкоштовний для повернутих людей вагон до Києва. Тож далі громадяни самі обирають напрямок, куди їдуть – до рідних, знайомих, в місця тимчасового проживання.
Представник з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони Олександр Кононенко поспілкувався із подружжям, яке вже вдруге тікає з рідного дому через росіян. Чоловік та дружина мешкали в Донецьку, після окупації поїхали в Херсонську область. А нині виїхали й звідти, бо змушували взяти російські паспорти. Чоловікові, який пересувається на візку, росіяни ставили чимало запитань і вважали, що він «азовець» та отримав поранення, а не хворобу, яка не дозволяє йому ходити. Дружина розповіла, що в окупації живеться тяжко, на українців тиснуть морально. Розповіла також історію, коли через небажання брати російські паспорти, окупанти вбили молоде подружжя. Нині їх 2-річну дитину виховують бабуся з дідусем, які не можуть виїхати з населеного пункту.
Представник Уповноваженого ВР України Олександр Кононенко запропонував чоловікові та дружині допомогу та надав контакти, за якими можуть звертатися ті, кому потрібна допомога в евакуації та возз’єднанні з сім’єю.
Своєю чергою, Представник Уповноваженого у Сумській області Тетяна Мироненко розповіла, що до регіонального Офісу звертаються й громадяни РФ, які тривалий час проживають в Україні, в них різні проблеми та запити. Однак через відсутність будь-яких зв’язків з країною-терористом, не всі проблеми можна розв’язати.
“Гуманітарні продуктові пакунки від Офісу Омбудсмана та Українська Федерація Банків Продовольства для людей, які їх потребують, залишили в Регіональному представництві у Сумській області та на двох локаціях, де проходять контроль і залишаються на ночівлю повернуті українці. Дякуємо волонтерам та організаціям, які допомагають українцям та Україні!”, – наголосили в Офісі Омбусмана України.