Пам’ятник видатному земляку відкрили в Охтирці

19

На одній з центральних алей міста встановили пам’ятник відомому українському поетові, прозаїку, публіцисту і політичному діячеві Івану Багряному.

Відкриття приурочили до дня його народження – 2 жовтня письменнику виповнилося б 111 років.

З самого ранку зібралися шанувальники творчості Івана Багряного, а також представники громадськості, влади, журналісти, літературознавці, письменники і поети.

Зокрема у відкритті погруддя взяв участь український письменник Олександр Шугай, який багато років присвятив дослідженню творчості автора «Тигроловів» та наполягав на встановленні пам’ятника «на малій батьківщині» письменника.

20

Кошти на погруддя збирали представники українських діаспор, а роботу виконали архітектор Ігор Чапенко і скульптор заслужений художник України Степан Куций.

Цей пам’ятник перший в Україні і другий у світі. Ще один — роботи скульптора Леоніда Молодожанина, автора пам’ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні, — височіє над могилою письменника. На ньому викарбувано його слова: «Ми є. Були. І будем ми. Й Вітчизна наша з нами».

Довідка: Іван Багряний, наш земляк – талановитий прозаїк, поет, драматург, публіцист, портретист і політичний діяч, котрому довелося пройти через катівні НКВС. Але він зумів не втратити людської гідності і залишитись у пам’яті народу одним із провідних патріотів України. У 1963 році філія Об’єднання демократичної української молоді (ОДУМ) в Чикаго розпочала акцію за надання Нобелівської премії з літератури Іванові Багряному. Раптова смерть письменника перешкодила офіційному висуненню його на цю нагороду. А у Багряного були серйозні шанси на отримання Нобелівської нагороди, адже він написав два визначні романи про ГУЛАГ «Сад Гетсиманський» та «Тигролови», ще за двадцять років до написання Солженіциним «Архіпелагу ГУЛАГ». Похований Іван Багряний (справжнє прізвище – Лозов’ягін) у місті Новий Ульм (Німеччина), куди емігрував у 1945 році.