Полювання на призовників: весняний призов чи незаконне позбавлення волі?

Нещодавно Харків сколихнула хвиля абсурду та беззаконня: біля кожного автовокзалу, станції метрополітену, на зупинках громадського транспорту, як-то кажуть «без суду та слідства», чоловіків просто «відловлювали», кидали в машини та везли до військкомату, прикриваючись загальними фразами.
У «затриманих» відбирали телефони, тримали у замкнутих приміщеннях, годували лише 1 раз на добу (це в кращому випадку!), після чого – відправляли на проходження медкомісії та подальше «сортування».
Законодавство не дозволяє військкомам вимагати у призовників на вулиці або в іншому місці документи, щоби встановити особу. А без особистих даних вручення повістки буде незаконним – це та константа, яку ви повинні пам’ятати!
Так, органи Національної поліції можуть затримати особу лише за певних обставин. Просто так, щоб встановити особу громадянина, поліцейські зупиняти не можуть. Тим більше ніхто з військових не має права утримувати людину, не пускати чи перевіряти документи.
До речі, закон пояснює, в яких випадках поліцейські можуть перевірити документи.
Перше — якщо поліцейський вважає, що людина схожа на громадянина, який перебуває у розшуку.
Друге — якщо у поліцейського є підстави вважати, що ця людина скоїла або збирається скоїти злочин.
Третє — якщо громадянин перебуває на території зі спеціальним режимом, на місці скоєння злочину або ДТП.
А також, якщо у людини є зброя, наркотики або інші заборонені речі.
Всі ми бачили білборди, статті з гучними назвами про те, що за ухилення від призову передбачена кара.
Та, щоб ви знали, справжніми злочинцями у цьому випадку є військкоми!
По-перше, стаття 146 КК України «Незаконне позбавлення волі або викрадення людини». По-друге, якщо до дій військкомів причетні ще й працівники правоохоронних органів, то кримінальну відповідальність нестимуть й вони за статтею 365 КК України «Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу», бо нерідко «ми з Тамарою ходимо парою».
Пам’ятайте, що ви маєте право нічого не говорити, не пред’являти жодних документів для встановлення особи, а відразу зажадати адвоката і до його приїзду нічого не робити. І вже потім ви зможете оскаржити дії і поліцейських, а тим більше військових, у суді. Також, якщо вас викрадають чи затримують не уповноважені на те органи, ви маєте право на необхідну оборону.
Джерело: t.me/advocatprava/384