Поради власникам банківських карт: як не стати жертвою шахрая

Банківська пластикова картка вже увійшла в наш побут як звичайний фінансовий інструмент доступу до коштів. З того часу, як вона з‘явилась на теренах України, її популярність зростала завдяки одному із головних аргументів – безпеці та збереженню коштів у випадку крадіжки або втрати гаманця. Однак любителі чужих грошей винаходять безліч способів, як спустошити рахунки довірливих громадян. Тож для безпеки ваших коштів пропонуємо прочитати і запам’ятати декілька правил, які допоможуть не потрапити у пастку шахраїв.

Перш за все необхідно пам’ятати, що безпека ваших коштів – у ваших руках, і будь-яка інформація про реквізити картки на кшталт її номеру, терміну дії, коду CVV або ваші особисті дані, номер вашого стільникового телефону з легкістю може бути використані шахраями.

Більшість цих даних пересічні громадяни не приховують, розміщуючи оголошення про купівлю-продаж товарів в мережі Інтернет. Пройдисвіти, аби поживитися чужими грошима, вибирають будь-яке з них, а потім під виглядом працівників банку чи банківської охорони телефонують майбутній жертві. Приводом для такого дзвінка може стати збільшення кредитного ліміту, збій у банківській комп’ютерній системі, намагання невідомими зловмисниками «зламати» доступ до рахунку тощо. І коли необхідна інформація отримана, аферисти миттєво спустошують рахунок.

Тож, аби не стати жертвою подібного злочину, працівники поліції подають кілька порад, які допоможуть уникнути шахрайських пасток.

По-перше, банк ніколи не буде телефонувати клієнту для уточнення будь-яких даних! Якщо до вас таки зателефонували та пропонують у телефонному режимі надати якісь дані – негайно покладіть слухавку та зверніться у найближче відділення банку або самі зателефонуйте у банк за номером «гарячої лінії». Як правило, кожен банк має безкоштовний короткий номер для дзвінків з мобільного телефону.

По-друге, будьте уважні при знятті готівки з картки у банкоматі. Кожного разу звертайте увагу на наявність на банкоматі накладних пристроїв, зайвих або незвичайних камер тощо. А при введені пін-коду прикривайте клавіатуру від сторонніх очей.

По-третє, при розрахунку карткою за товари чи послуги в торгово-сервісній мережі слідкуйте за діями продавця, щоб уникнути записування або запам’ятовування номеру карти та CVV-коду, який знаходиться на зворотній частині. Обов’язково підтверджуйте свою покупку пін-кодом або підписом на чеку POS-терміналу банку. Якщо є можливість, користуйтесь карткою із вмонтованим радіопередавачем. Подібний пристрій дозволяє проводити розрахунки, не передаючи картку продавцю, а лише приклавши гаманець з карткою до зчитувача.

По-четверте, вам слід знати й твердо пам‘ятати – аби поповнити вам картку, вашому діловому партнеру треба знати лише її номер. Ніяких інших реквізитів надавати не лише не потрібно, а й категорично не рекомендовано!

По-п‘яте, користуйтесь Інтернет-банком тільки на офіційних сайтах. Не переходьте на сайт із повідомлень у електронній пошті, а особливо, коли вас просять змінити пароль входу! В жодному разі, за будь яких обставин нікому не розголошуйте паролі!

Що ж стосується самої картки, то не залишайте її без нагляду, а, поклавши у сховок, час від часу перевіряйте її наявність та баланс рахунку. Зайвий раз нагадуємо, що довіряти в чужі руки пін-код до неї також не слід.

Уникайте вказувати в оголошеннях ті номери мобільних, на який ви отримуєте SMS-повідомлення про рух коштів. Використовуйте інший номер телефону, який не прив’язаний до Ваших банківських карток. Для здійснення фінансових операцій через Інтернет або для оголошень візьміть у банку іншу картку, і тримайте на її балансі невелику суму.

У разі надходження дзвінка з невідомого номера необхідно терміново передзвонити на номер клієнтської підтримки вашого банку і уточнити у оператора всю інформацію по карті, а при втраті або крадіжці – карту заблокувати.

Завжди слід пам’ятати, що шахраї діють швидко, впевнено та, без сумніву, покладаючись на вашу довірливість та необізнаність.