Правоохоронці атакують сумські підприємства

Останнім часом заголовки ЗМІ рясніють звинуваченнями на адресу керівників комунальних підприємств Сумської міськради, і не тільки. Правоохоронці й раніше звинувачували директорів в корупції та інших порушеннях. Але це були лише поодинокі випадки. Ніхто навіть не чув про те, коли ці звинувачення були зняті з фігурантів, а справи пішли в архів. Про деталі цієї справи – у матеріалі ВШ.

Травень 2021 року в обласному центрі запам’ятається багатьом, оскільки під різні звинувачення потрапила половина ключових фігур в команді мера міста. І справа не закінчилася просто публікаціями про розслідування. Звинувачення у хабарах і домашній арешт. Ну, все як у сценаріях серіалів про правоохоронців. Йдеться про КП «Міськводоканал», КП «Шляхрембуд», а за нашою інформацією, найближчим часом ще двом директорам можуть вручити повідомлення про підозру у вчиненні злочинів.

Нерозумно стверджувати, що мова йде про людей без гріха, але чому до цього з боку правоохоронців не було подібної ініціативи, а тут раптом таке завзяття? Ось це нас і зацікавило, і ми спробували розібратися, наскільки це взагалі можливо в даний момент.

Хай буде світло

Перше, що спало на думку, це ситуація з ТОВ «Сумиобленерго».  У КП «Міськводоканал» та в КП «Шляхрембуд» чорна смуга почалася саме після конфлікту з енергетиками. Водоканалу вони погрожували відключити подачу електроенергії за борги, а шляховиків звинуватили у розкраданні електрики. Але якщо в першому випадку все ще якось виглядає логічно, адже, якщо ти фактично банкрут і не платиш, то і послуги не буде. А навіщо «Шляхрембуду» з його мільйонними прибутками опускатися до того, щоб економити копійки на електриці? Асфальтний завод працює на газу, а електрика використовується для освітлення і т.п.

Проте, енергетики 25 березня заявили про те, що виявили на території підприємства «Шляхрембуд» відсутність обліку електроенергії. Це сталося під час планових обстежень трансформаторної підстанції. Поліція за заявою «Сумиобленерго» відкрила кримінальне провадження.

При цьому на КП нам повідомили, що лічильники у них з модемами, які постійно передають інформацію в «Сумиобленерго». Зупини вони лічильники за допомогою так званої «гармати», в чому звинуватили їх енергетики, то вже через 10 хвилин ця інформація стала б відома. Хто в здоровому глузді піде на такий крок? Збентежив ще один момент. Енергетики були з поліцією і журналістами. По-перше, на те, щоб видзвонити журналістів і запросити, щоб вони ще й приїхали, потрібен час. А тут все відбувається так оперативно! По-друге, тоді новини вийшли без коментаря з боку представників КП «Шляхрембуд». Та й енергетики промовчали про те, що до підстанцій, розташованих на території КП, підключені суборендарі. Іншими словами, все дуже нагадує сплановану акцію. Адже «пушку» так і не знайшли. А вивести з ладу лічильник, щоб камера це зафіксувала, міг хто завгодно. Лічильник на вулиці, доступ на територію відкритий, і може зайти хто завгодно. Це, до речі, суттєвий недолік в роботі КП «Шляхрембуд».

Така ситуація була в кінці березня. І рівно за місяць, у травні, в кабінет директора КП прийшли з обшуком, щоб знайти «пушку». Уявляєте собі картину, що директор буде тримати у себе в кабінеті такі речі цілий місяць, знаючи, що можуть прийти в будь-який момент? І взагалі важко собі уявити, що Олександр Вегера буде особисто користуватися такими речами. Впевнені, що це правоохоронці теж розуміють. Так для чого ж був обшук? У поліції нам пояснили, що це слідчий захід проводився в рамках кримінального провадження по ст.188 п.1 КК України (розкрадання води, електричної або теплової енергії). Але з огляду на сказане вище, правдивість цього твердження вельми сумнівна. Підозрюємо, що причина у цього зовсім інша…

До того ж слід зазначити, що місяць тому, коли готувалася публікація після звинувачень з боку «Сумиобленерго», в поліції  говорили, що все закінчиться адмінкою. Мовляв, буде штраф, і все. А на цей раз наш співрозмовник від сказаних раніше слів відмовився.

Так яка ж причина обшуку? Гроші, залякування або комусь знадобилося місце керівника КП? Нагадаємо, що директор КП «Міськводоканал» на поточний момент відсторонений від займаної посади. Цей же сценарій розвивається і в «Шляхрембуд»?

Ще один обшук

Але це ще не все. Минулого тижня в КП «Шляхрембуд» був ще один обшук. Нам вдалося дізнатися, що директора підприємства звинувачують в ухилянні від сплати податків. Сам А.Вегера поки нічого не розповів, пояснивши коротко: «Маячня це все, не знають, за що зачепитися». Але ми дізналися, що нібито податківці звинувачують керівника підприємства в ремонті однієї з вулиць міста, яка не була в плані ремонтів, і отриманні за це грошової винагороди з рук в руки від однієї з сумських фірм.

Під час обшуку в КП були вилучені бухгалтерські документи за 2020 рік. І в цій історії знову нестиковочка. Звинувачувати в незафіксованому доході і шукати ці гроші в офіційних бухгалтерських документах? Та й взагалі смішно звучить, коли підприємство, яке щорічно отримує міське замовлення на поточний ремонт вулиць, звинувачують у виконанні своїх обов’язків. Невже правоохоронці такі наївні, щоб думати, що при великому бажанні в список, який фактично завжди ведеться мало не від руки і весь час коригується протягом року, не можна внести будь-яку вулицю? Нам також стало відомо, що під час обшуку, в тому числі і вдома у директора, при вивченні записної книжки телефону, журналів дзвінків, контактів соцмереж не знайшли ніякого зв’язку з підприємством, яке нібито заплатило за ремонт або з його працівниками, керівником і т. п.

Ми звернулися із запитом до УКРІНФОРМ, в якому виклали цікаві для нас питання. Письмової відповіді від них ми поки не отримали, але в усній формі нам дали зрозуміти, що ніякої інформації ми і не дізнаємося: «Таємниця слідства». Але ж якби це була правда, то про перемогу б уже трубили, як це зазвичай робиться.

Та й яка таємниця слідства, якщо вже через годину після бесіди ми знали можливу дату вручення підозри директору КП «Шляхрембуд». А як бонус – ще дві досить відомих в Сумах прізвища, яким також збираються висунути звинувачення за іншими статтями.

Можлива причина того, що відбувається

За однією з версій, один з дуже впливових людей в регіоні, який має відношення до партії, членами якої є директори КП, поставив перед собою мету посадити на місце старих директорів нових … своїх. Причина – гроші. Подейкують, що директори перестали «відстібати». Ні з чого. Тому, маючи чималі зв’язки, він смикнув за ниточки, і почалося … І тут директора КП «Міськводоканал» ловлять на хабарі, але чомусь ніяк не доведуть цього, потім звинувачують у забрудненні навколишнього середовища через очисні споруди, на ремонт яких потрібен мало не мільярд. У водоканалу просто немає таких грошей, а місто не виділить. Але це чудовий привід для звинувачення. До того ж зроблений він на підставі висновків екологів ще у 2019 році. А де ж правоохоронці були ці 2 роки?

Подібна ситуація і з КП «Шляхрембуд». Повторимося, що серед директорів КП в Сумах немає святих людей! І, ймовірно, вони повинні постати перед законом. Але все, що відбувається на поточний момент, наштовхує на думку про конкретно сплановані дії. Наприклад, поспішні спроби знайти привід для звинувачення, які, швидше за все, з цієї ж причини і не завершаться результативно для організатора.

ВШ

Поділитися в соцмережах: