Соцмережі треба контролювати, як вогнепальну зброю

Колумніст Wired Ноам Коен впевнений, що соцмережі все більше схожі на зброю – і за впливом, і за дискусіями навколо обмеження цих платформ. І, головне, за масштабом проблеми.

Обговорення регулювання соцмереж все більш схоже на спроби заборонити зброю в США. Це стосується і неоднозначних заходів впливу, і не цілком зрозумілих наслідків «безконтрольного» поширення інформації, і питань етики, повідомляє колумніст Wired Ноам Коен. Зростаючий масштаб проблеми змусив його вибрати свою сторону.

Відправною точкою для його міркувань виступає відключення соцмереж владою Шрі-Ланки після нещодавніх руйнівних терактів в церквах і готелях.

“Чиновники побоюються, що соцмережі стануть платформою для поширення паніки, але навряд чи хтось точно може сказати, що страшніше: надлишок інформації або її повна відсутність”.

Тим не менш, саме властивість поганих новин розходитися швидше в таких ситуаціях грає проти соцмереж. Благодійні ініціативи, які координують зусилля тисяч людей, меркнуть на тлі обговорення чергового самогубства в прямому ефірі.

Можливо, немає ніякого способу зробити соцмережі кориснішими в кризові моменти, і відключення дійсно буде найпростішим виходом. Але до соцмереж в такому випадку можна застосувати звичний аргумент прихильників зброї: людей вбиває не рушниця, а інші люди.

Однак, вважає Коен, немає ніякої можливості чекати, поки очолювати соцмережі будуть відповідальні лідери, які жертвуватимуть прибутком заради соціальної відповідальності. І перекладати на них відповідальність уряди більше не мають права.

«Нам потрібно контролювати соцмережі. [Потрібен] звід правил про те, коли, де і яким чином платформи можуть діяти вільно. Такі ж вичерпні правила, які уряди майже в усіх країнах світу вводять, визначаючи, коли де і яким чином можна використовувати зброю», – пише Коен.

На завершення він згадує позицію Facebook, яка після відключення в Шрі-Ланці оголосила, що люди «розраховують на наші послуги зв’язку з близькими» в цей складний кризовий час. На його думку, це схоже на висловлювання представників збройового лобі, які після кожної кривавої бійні запевняють, що «їхні думки і молитви» з родичами жертв. Коен наголошує: зараз ми підійшли до межі, коли потрібні не «молитви», а строгі правила регулювання.

Цим шляхом зараз рішуче йдуть законодавці мінімум двох країн: Великобританії, де створять окремий звід законів для інтернету і соцмереж, і Австралії, де власникам соцмереж загрожують в’язницею за публікацію «поганого контенту».

Джерело: hightech.plus