Сумське НВО знаходиться на порозі змін, але наразі працюватиме у режимі оплачуваних простоїв

Протягом попереднього тижня в ПАТ «Сумське НВО» відбувся ряд мітингів, ініційованих незалежною профспілкою, де організатори закликали не приступати до роботи, поки не буде заробітної плати, тим самим провокуючи колектив на простої з його ініціативи (тобто неоплачувані). У той же час найближчі фінансові надходження в обсягах, які будуть достатніми для виплати півмісячного заробітку, на підприємстві очікуються не раніше першого тижня липня. У зв’язку з цим керівництвом СНВО прийнято рішення в період з 25 червня по 6 липня 2018 року застосувати частковий режим оплачуваних простоїв, а також надати можливість всім бажаючим працівникам скористатися наявними відпустками або відгулами.

Як повідомив генеральний директор об’єднання Олексій Цимбал, Сумське НВО знаходиться на порозі змін.

«Більше року пішло на те, щоб контракти, за які ми вперто боролися, і на які сподівалися, нарешті були запущені. Зокрема, оголошено старт ряду серйозних проектів компресорного напрямку на Близькому Сході. Перший транш за ним, а це близько 1 млн євро, яких вистачить на виплату частини грудневого заробітку і першочергове забезпечення потреб виробництва, ми розраховували отримати ще в поточному місяці. Але проходження коштів з цього регіону ускладнено, а тому граничним терміном для їх отримання вважаємо перший тиждень липня», – розповів керівник підприємства.

Він також додав, що протягом наступного місяця мають надійти ще 3 млн євро авансів за близькосхідними проектами, які дозволять активізувати розрахунки з трудовим колективом, закупити чергову партію матеріалів і комплектуючих, оплатити спожиті енергоносії та ін. Плануються надходження коштів з Близького Сходу і в серпні.

«Позитивні тенденції спостерігаються і на узбецькому ринку. Наразі поступово розгортається забезпечення на замовлення на поставку роторів і робочих коліс для родовища Кокдумалак, а в липні очікуємо початку фінансування за договором на випуск устаткування для компресорної станції «Памук», – зазначив Олексій Цимбал. – До того ж великі надії покладаємо на вітчизняний ринок, де зараз розігруються профільні для сумських машинобудівників тендери».

За словами гендиректора СНВО, названі проекти разом з діючими контрактами здатні привести до позитивних змін на підприємстві, і статися це може вже в найближчі місяці. Однак в умовах, коли частина трудового колективу не налаштована працювати до виплати зарплати, а забезпечити її до зазначених вище термінів немає можливості, прийнято колегіальне рішення про перехід об’єднання в режим оплачуваних простоїв на період з 25.06.2018 року по 06.07.2018 року, при цьому працівникам не потрібно буде знаходитися на робочих місцях. Крім того, враховані побажання заводчан, озвучені під час останніх зустрічей з керівництвом Сумського НВО, а саме: співробітники, які мають невикористані відпустки або відгули за раніше відпрацьований час і хочуть ними скористатися, можуть безперешкодно це зробити. Разом з тим режим тимчасових простоїв не застосовуватиметься до працівників, задіяних на ділянках, де процеси є безперервними або невідкладними.

«Це рішення не є однозначним, але в умовах, що склалися, коли йшлося про простої з ініціативи самих робітників, як до того закликає незалежна профспілка, підбурюючи заводчан до несанкціонованих страйків (час таких простоїв не оплачується і не зараховується до трудового стажу), або застосування простоїв з вини роботодавця (в такому випадку нараховується 2/3 від зарплати), це свого роду компроміс», – сказав голова профспілки працівників машинобудування та металообробки СНВО Іван Совгіра.

Він також зазначив, що профспілка «Машметал» не женеться за піаром і вважає мітинги далеко не кращим варіантом вирішення проблем.

«По-перше, надходження коштів на виплату заробітної плати такі акції не прискорять, а по-друге, вони можуть ускладнити ситуацію, адже для діючих і потенційних замовників подібні заходи є тривожним сигналом», – підкреслив голова профкому.

На його переконання, діалог і конструктив, напевно, не такі помітні для громадськості, проте все ж вони дієві. Зокрема, за результатами переговорів з адміністрацією підприємства досягнута домовленість про те, що сумським машинобудівникам забезпечується можливість отримання ряду послуг в рахунок заборгованості по зарплаті. Це і придбання продуктів харчування в установах ТОВ «Маш-Сервіс», і оздоровлення на базі відпочинку «Сонячна галявина» і в таборі «Чайка», і оплата за теплопостачання споживачами котельні Північного промвузла. Діють також програми надання безвідсоткових позичок, матеріальної допомоги, компенсації витрат на проведення складних операцій і т.п.

«Кожна людина має право на особисту думку, своє бачення способів врегулювання складних ситуацій. Всі вони заслуговують на повагу, звичайно, якщо не виходять за рамки закону. Проте, перед тим, як вдаватися до будь-яких дій, слід кілька разів обдумати, чи не призведе миттєвий емоційний порив до гірших наслідків», – зазначив Іван Совгіра.