Сумські аграрії завершують посівну, але не впевнені, чи зможуть продати свою продукцію

Через дороге пальне і зруйновану логістику ринок збуту значно зменшився. Попри це сільгосппідприємства продовжують працювати та планують засіяти 90% полів Сумщини, передає Суспільне.

На посівних землях господарства у Сумському районі стояли російські бази, після них довелося вивозити 4 тонни сміття, — розповідає його керівник.

“Поля площею 500 гектарів, де стояла колона один-два дні, база ремонтна, міняли там коробку передач, і снаряди там були. Дякувати МНС, вони зібрали 32 снаряди. На полях нашого господарства, які ми засіваємо, був підбитий один бензовоз, один танк Т-72, і дві бойові машини піхоти”, — розповів керівник сільськогосподарського підприємства Микола Зимогляд.

Тут обробляють понад 4 тисячі гектарів, сіють кукурудзу, соняшник, ячмінь, трави, жито, всього 15 культур. На сьогодні весняно-польові роботи закінчені, розповідає Микола Зимогляд. Каже, що всім необхідним для посівної запаслися ще до нового року. Тому засіяли всю заплановану площу. Тільки зменшили посів кукурудзи на зерно.

“Якби у нас не були закуплені повністю під кукурудзу всі матеріали, то ми б площі ще зменшили, тому що кукурудза — це експортна культура, сьогодні в нас немає експорту. Ми, мої сусіди, знайомі, вся Україна затарена кукурудзою на зерно від минулорічного валу відсотків на 50. Збуту немає”, — говорить Микола Зимогляд.

Пан Микола розповідає, що є проблеми зі збутом майже всіх сільгоспкультур, замовникам нічим платити та ще й логістика зруйнована.

“Ціна на пальне така, що ніхто не хоче їхати. До війни соняшник був 19 тисяч, сьогодні 12 тисяч, пшениця була до війни до 9 тисяч, сьогодні 6 тисяч 600, ячмінь був 7 тисяч, сьогодні на ячмінь більш менш є попит, і більше ні одна культура не продається”.

Але польові роботи тривають, зараз у господарстві здійснюють догляд за посівами, готуються до заготівлі сіна. Пальне доведеться купувати дороге, пощастило, що засіяли ще за старою ціною, говорить пан Микола.

“Перед війною, в той же день, ми оплатили дизпаливо на суму 10 мільйонів. І почалася війна. Я думав, що дизпаливо буде по 22 гривні. Але фірма — молодець, одразу частину коштів повернула, а частину завезли по 22 гривні. Сьогодні ціна 68 гривень”.

У господарстві працює 200 людей, всі продовжили працювати і під час війни, хоча іноді це було непросто.

“Наше село лежить на шляху Суми-Київ. Біля нас пройшло понад 12 тисяч одиниць. Люди були так налякані, заїжджали БМП по селу їздили, у магазин лізли, їсти їм хотілося чи випити, — розповідає Микола Зимогляд.  – Село розташоване на лівому боці шляху, а виробництво на правому, і людям треба ходить пішки. Я дзвоню їм: “А як сьогодні, колона йшла цілу ніч, Микола Миколайович, 250 танків пройшло, і ми між ними, був просвіт в 1 кілометр, ми на ту сторону перескочили. А назад дві години в кюветі лежали, що БМПшки пропустить”.

Як розповіли в департаменті агропромислового розвитку, посівна кампанія в області триває, аграрії завершують сіяти пізні культури: соняшник, кукурудзу, сою, розпочали сіяти гречку та просо. Через воєнні дії посівні площі в області зменшилися, особливо на прикордонних територіях.

Пріоритет віддавався злаковим культурам, круп’яним, соняшнику, і суттєво зменшуються посівні площі під кукурудзу. Наразі потреби нашої області та загалом в країні наразі значно менші, ніж були у попередні роки, розповів директор департаменту агропромислового розвитку Сумської облдержадміністрації Олександр Маслак.

“Те, що пов’язано із використанням земель у прикордонній зоні, то це або відсутність проведення відповідних робіт, або ж проведення сівби саме тих культур, які є низькорослими, і які не створюють перешкод щодо даної території”.

Як сказав Олександр Маслак, в області планують засіяти понад 90% від минулорічних площ. Цього вистачить, аби забезпечити потреби області та держави.