У Конотопі мерія оголошує боротьбу за тверезість

Нещодавно у Конотопі знову набула резонансу антиалкогольна тема: на засіданні виконкому було прийнято рішення про заборону продажу спиртного людям у формі та анонсовано обмеження продажу алкогольних напоїв на території міста у нічний час.

Алкогольний дрескод: людям у камуфляжі спиртне не продаватимуть. Фактично рішення міськвиконкому забороняє продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв особам, які мають ознаки належності до будь-якого військового формування (мається на увазі уніформа і озброєння). За дотриманням заборони мають слідкувати очільники військових частин та місцеві правоохоронці. Крім цього будуть підготовлені звернення до районної і сільських рад, аби звести нанівець усі спроби військовиків закупити спиртне за межами міста.

Табу на нічний продаж. Для загальноміського обмеження нічної торгівлі алкоголем рішення виконкому недостатньо – процедура передбачає проведення громадських слухань з даного питання і оформлення відповідного регуляторного акту, який згодом (орієнтовно в кінці літа) буде винесений на сесію міськради. Якщо депутати проголосують «За» – обмеження набере чинності у січні 2017 року. Відтак протягом наступних місяців прибічникам тверезості доведеться здолати чимало перепон у реалізації проекту.

Мета виправдовує засоби. Дізнавшись про антиалкогольні ініціативи міської влади підприємці б’ють на сполох. Один із них у приватній розмові чесно зізнається: «Звичайно, офіційно я буду виступати «за» – я ж нібито свідомий громадянин, і хочу аби в Конотопі зменшилася п’яна злочинність і хуліганство. Я за здоров’я нації, і все таке інше… Але як підприємець мушу констатувати факт: виручка магазинів зменшиться вдвічі (особливо зважаючи на те, що пиво з минулого літа прирівняне до алкогольних напоїв і також підпадає під заборону). Доведеться звільняти продавців…».

Серед основних аргументів «проти», наведених приватниками, є висока ціна на алкоголь: мовляв, алкоголікам ліцензоване спиртне не по кишені, вони купують напої «домашнього виробництва». А після нововведень до їх когорти приєднаються і пересічні конотопці. Загалом підприємці апелюють до того, що виступаючи проти заборони продажу спиртного у нічний час вони борються не за власну вигоду, а скоріше за виживання в умовах нинішньої кризи.

Подвійні стандарти. Варто зауважити, що заборона стосується лише роздрібних мереж. А значить «щасливчики», які мешкають поблизу цілодобових барів-ресторанів-кафе і надалі потерпатимуть від «побічних ефектів» неприємного сусідства.

Не все так просто. Навіть якщо нічний продаж алкоголю опиниться під забороною, прийняти закон – це ще не значить забезпечити його реальну дію. Біля кожного МАФу поліціянта не поставиш, аби перевіряв що там опівночі купують: хлібину чи пляшку горілки. Досвід інших міст також доволі суперечливий: наразі обмеження продажу ефективно діє лише у Львові та Черкасах. В багатьох населених пунктах рішення гальмувалося ще у процесі обговорення чи голосування, а в деяких – оскаржено підприємцями через суд (саме в такий спосіб повернули собі право нічної торгівлі спиртним підприємці Сум).

 

Джерело: fontannews.com.ua.