В Україні подорожчають сигарети: Кабмін оголосив війну контрабанді

8

Уряд України схвалив стратегію щодо протидії незаконному виготовленню та обігу тютюнових виробів. За контрабанду хочуть давати кримінальні строки і підняти ціни на сигарети, пише сайт «Сьогодні».

Програма розрахована до 2021 року. Серед головних завдань – зменшити кількість курців у країні і побороти незаконну торгівлю сигаретами. На думку авторів документа, саме ця діяльність приносить найбільше коштів міжнародним злочинним угрупованням. Насамперед Кабмін пропонує ввести кримінальну відповідальність за контрабанду цигарок, незаконне їхнє виготовлення, а також розробити процедури конфіскації та знищення обладнання, яке використовують у цій діяльності. Крім того, в планах – підняти ціни на тютюнову продукцію. Щоправда, які терміни загрожуватимуть порушникам і на скільки подорожчають сигарети, не уточнюють.

У Верховній Раді вже давно лежить законопроект, за яким сигаретним контрабандистам загрожує до 12 років в’язниці з конфіскацією товару, але його поки що не розглянули.

“Це дуже велика проблема на кордоні. У нас немає реального правового механізму, щоб притягати до відповідальності людей. Ми ловимо, вилучаємо цигарки, а вони просто платять штраф. Тільки за минулий рік ми на кордоні вилучили близько 6 мільйонів пачок сигарет”, – каже речник Держприкордонслужби Олег Слободян.

2010 року в Україні відразу в 6 разів підвищили акцизи. Кількість курців пішла на спад. Зараз, за даними Держстату, у віці з 12 років у країні курить близько 20% населення, а згідно з дослідженням КМІС – 25%.

“У нас ціни до європейських можуть зрости протягом 10 років. Наприклад, у Латвії були дешеві сигарети ще кілька років тому, а зараз – по 3-5 євро (до 150 грн. – Gazeta.ua). А в Новій Зеландії вже хочуть зробити пачки по 40 доларів – так добре це відбиває у народу бажання курити”, – каже Костянтин Красовський, завсектору з контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ.

Згідно зі звітом компанії KPMG, Україна – постачальник нелегальних сигарет до ЄС номер один. Торік українці нелегально доставили близько 6,5 млрд цигарок.