Закінчується ера матріархату: з ким житиме дитина

Тривалий час українській судовій практиці була притаманна «презумпція на користь матері» в справах щодо догляду за дитиною. Національні суди завжди виходили з того, що дитина повинна жити з матір’ю. Зазначене могло бути спростоване лише у випадках, де існували «виняткові обставини».

Натомість у міжнародному праві завжди застосовується принцип «найкращих інтересів дитини», тобто у всіх рішеннях, що стосуються дітей, їх інтереси повинні мати першочергове значення. Європейський Суд неодноразово повторював, що інтереси дитини перевищують інтереси батьків.

Нарешті й наші суди починають керуватися інтересами дитини та навіть враховувати побажання самої дитини. Наприклад, у справі №215/4452/16-ц Верховний Суд дійшов висновку, що проживання неповнолітнього сина з батьком буде відповідати найкращому забезпеченню його інтересів.

Ця справа цікава саме тим, що при визначенні місця проживання дитини судами було враховано, перш за все, побажання неповнолітнього проживати разом батьком, навіть з урахуванням того, що як батько, так і мати дитини належним чином ставляться до виконання своїх батьківських обов’язків.

Джерело: sud.ua