Зруйновані будинки, розгромлений коледж: Малий Вистороп оговтується від рашистської окупації

Мешканці Малого Висторопа Сумського району наводять лад після восьмиденної окупації їхнього села. Окуповане воно було з 17 по 25 березня. Зазнали руйнувань від російських військових як багатоквартирні будинки, так і приватні. Завдано чималої шкоди й місцевому коледжу.

Як жили висторопчани та чим їм запам’ятався “русский мир”, дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Це те, що лишилося від воріт пана Івана у селі Малий Вистороп. Пофарбував їх у жовто-блакитний колір та намалював герб його син у 2014 році. Чоловік говорить:

“Живі, і слава Богу! А інше – якщо я його зробив із нуля, аби війна закінчилася, я його перебудую чи добудую, чи підладнаю. Ворота вистояли. Колони і туди, і назад ходили. І біля воріт якраз “перегазовку” робить, переключається, а в мене серце кров’ю обливається, як хтось стає. Вони цей танк просто не витягли, додому як тягли, потім підірвали, і все”.

Ось такий вигляд нині має російська САУ. Її шматки пошкодили будинки й господарські споруди місцевих, а також огорожу пана Івана.

Ольга та Іван — місцеві мешканці розповідають:

“Уся вулиця без заборів тут, без вікон. Це те, що танк. Ті, будинки, які видно далеко, там теж вікна повилітали й забори, дістало усіх”.

Сталося це 13 березня.

“На той момент нас було троє. У хаті ми були. Ми сиділи на кухні ось за столом, а тоді, спасибі Богу, спасибі чоловіку, що мене витягнув із хати, бо я вже нікуди не збиралася. Я кажу, що буду тут, бо мені вже набридло бігати. І ми тільки вийшли”, — згадує Ольга.

Родина Івана та Ольги намагається навести лад на власному подвір’ї. А працівники Маловисторопівського фахового коледжу вигрібають той безлад, який лишили російські окупанти на території їхнього навчального закладу.

Оксана — працівниця місцевого коледжу розповідає:

“Вони тут жили: і в столярці, і в корпусі. І оце вікна далі довибивали вже. Багато дуже позабирали. І в їдальні позабирали: і каструлі, і виделки, і ложки, і тарілки. І комп’ютери понівечили, які у той час тут були. Дуже багато роботи. Своїми силами співробітники наводять лад. Вигрібають усе”.

Ось таке ліжкомісце облаштував боєць російської армії на четвертому поверсі цього навчального закладу.

На дверях до однієї з аудиторій окупанти залишили напис із застереженням. Працівники закладу поки туди не заходять – чекають на вибухотехніків. За словами заступника директора коледжу Ігоря Дмитрівського, російські військові не минули жодної аудиторії.

Ось ви бачите, яка картина в нас, вони все зруйнували. Я вибачаюся, вони ходили по-великому і по-маленькому в наших навчальних аудиторіях. Вікна повибивані – це до нас поприходили міни. На територію нашого навчального закладу зайшло п’ять мін. Одна біля корпусу, а інші: одна коло нашої виробничої майстерні, одна коло навчально-виробничої ферми та дві на стадіон у нас впали”, — розповів чоловік.

Таборувалися російські окупанти у коледжі протягом восьми днів. Полишаючи село 25 березня, обстріляли його з танків. Місцева мешканка Вікторія говорить:
“Пішло до нас ударною хвилею. Пошкоджені практично всі під’їзди й тильна сторона, але найбільший удар прийняв на себе сусідній будинок і наш сарай”.

Це той будинок, якому дісталося від росіян. Там мешканці 33 дні були без світла та води. А після влучання снаряда в будинок лишилися й газу.

На балконі стояла, коли вони виїхали оці російські, і воно як бахнуло. Я не зрозуміла, що воно. Тільки побачила – переді мною балкон впав униз. Купа диму. Двері в мене теж там пластикові заклинило. Я ледь ввійшла. Усі квіти, усе повалилося”, — згадує Лариса.

Валентина теж згадує про цей день:

“Упав снаряд. Ми саме були вдома тоді. Несподівано. Тихо було, спокійно та раптом, не зрозуміло звідки. Почули, як уже все затріщало, вікна посипалися. Я в той час вийшла до сусідів у під’їзд. Тільки це мене і врятувало. Мій балкон розбитий, вікно в кухні побите. Усе, що в кухні було, я сиділа перед цим за столом – усе посипалося й побилося. Це жах. Зайшла в під’їзд другий, отам якраз сусідка наша по під’їзду, вона була на другому поверсі. Під час вибуху вона загинула”.

Такий вигляд мають квартири в цій двоповерхівці після удару. Жодна квартира в цьому будинку не залишилася неушкодженою.