Звідки громади Сумщини беруть гроші та куди їх витрачають? – Юрій Яремчук розповів у програмі “Даю слово” на СТС

Днями на телеканалі СТС вийшла програма «Даю слово» з Юрієм Яремчуком – головою Сумського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації ОТГ, очільником однієї з найуспішніших громад Сумщини та навіть України – Краснопільської ТГ. У ній говорилося про те, що вже вдалося реалізувати у громаді, з якими труднощами довелося зіткнутися, які перспективи відкриваються перед громадами в умовах децентралізації та про інше.

Зокрема, торкнулися й питань фінансової складової реформи децентралізації. Якщо конкретніше, то говорили про сукупний обсяг власних доходів територіальних громад Сумської області, з яких джерел до бюджетів  громад стікаються кошти та куди вони потім витрачаються.

Якщо брати загалом всю країну, то на старті реформи, у 2014 році, обсяг власних доходів місцевих бюджетів становив близько 80 мільярдів гривень. Якщо ми говоримо про статистику минулого року, то це вже 290 мільярдів.


Сукупний обсяг власних доходів територіальних громад Сумської області за 2020 рік склав 4,2 млрд грн.


Це показник надходжень 38 громад Сумщини, які мали у 2020 році прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

З 1 січня 2021 року таких громад, які мають прямі відносини з державним бюджетом, в області вже 51.


І головними джерелами надходжень у структурі власних доходів територіальних громад Сумської області є податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) та плата за землю.


Так, податок з доходів фізичних осіб склав 64% у загальній структурі надходжень до місцевих бюджетів територіальних громад, в абсолютних цифрах це 2,6 млрд грн.

А плата за землю, відповідно, – 12%, або 0,5 млрд грн.


Що стосується витрат, то найбільше громади Сумщини витрачають саме на галузь освіти, як у 2020-му, так і у 2021 році, – 47% у загальній структурі видатків, або 2,8 млрд грн.


На галузь охорони здоров’я було витрачено 8%, на житлово-комунальне господарство – 10%, а на утримання органів місцевого самоврядування – 13%.

Детальніше про це – у програмі “Даю слово” на СТС.