«Тростянець» гратиме в 35 км від кордону з росією: команда два тижні провела в окупації, а на стадіон прилітало з «Граду»

Команда «Тростянець» готується до повернення у футбол. Минулий рік клуб пропустив через повномасштабне вторгнення росіян, окупацію міста та їхні наслідки. Тепер команда вже почала підготовку до нового сезону у другій лізі, повідомляє tribuna.com

«Тростянець» – клуб, який фінансується містом.

«Тростянець» вперше отримав професійний статус у 2021 році і дебютував у другій лізі.

«8 років ми йшли до того, щоб отримати професійний статус, – розповідає директор клубу Іван Шевченко. – Для Тростянця – це важлива історія, як частина стратегії розвитку міста. А ключове – це можливість дітям бачити приклад, куди вони можуть рости та рухатися. Завдяки тому, що у нас є футбольний клуб, і ми дійшли до професійного рівня у позаминулому році, нам вдалося отримати фінансування від держави на реконструкцію стадіону. Вона обійшлася в 44 мільйони гривень. За рахунок державний коштів у нас повністю реконструйований стадіон. Ба більше, у 2021 році розпочалося будівництво спортивного комплексу з басейном. В майбутньому це буде один великий комплекс зі стадіоном. Але наразі його будівництво заморожене зі зрозумілих причин. Втім, рано чи пізно воно завершиться. Для нас спорт і раніше був важливий, але тепер його роль ще більш значима».

Тростянець місяць перебував в окупації. Місто знаходиться всього за 35 км від російського кордону і з першого дня повномасштабного вторгнення потрапило в окупацію. 26 березня 2022 року його звільнили силами 93-ї бригади «Холодний Яр», територіальної оборони та місцевих партизанів.

Минулого року футбол був трішки не на часі, але зараз настав час відновлювати історію, до якої ми йшли 8 років. Цього року ми прийняли рішення, що клуб повертається. Ключова теза: «Відновлюється місто – відновлюється команда». Можливо, для людей, які ще вирішують, чи повертатися їм додому, це стане додатковим фактором. Мовляв, раз там вже футбол грають, то можна їхати.

«Якби нам не дали дозволу грати вдома, то ми б не заявлялися»

23 лютого 2022 року «Тростянець» зіграв контрольний матч, а зранку наступного дня почалось вторгнення. Інфраструктура клубу також постраждала під час окупації.

«На наш стадіон були артилерійські прильоти – пошкоджень зазнали бігові доріжки та поле. В адміністративній будівлі повилітали всі вікна. На базі, де мешкали футболісти, все пограбоване, поламане і вибито купа дверей. Плюс там стояв наш клубний автобус на 50 місць. Росіяни намагалися його забрати – вибили вікно, а завести не змогли. Тишком-нишком його вдалося полагодити і другим зеленим коридором він вивозив людей з Тростянця. Поле ми своїми силами залатали, вичесали з газону всі осколки – зараз воно в ідеальному стані. Бігові доріжки поки що стоять зруйновані, але ми плануємо до початку сезону їх відновити. Все решту підтягнули, тому інфраструктурно ми повністю готові повертатися у другу лігу. У нас новий тренерський штаб з досвідом роботи в першій лізі, прем’єр-лізі і за кордоном. Кажуть, що навіть не у всіх команд першої ліги є умови, до яких ми назад повернулися», – каже директор «Тростянця».

Клуб вже пройшов атестацію, і свої домашні матчі буде проводити у Тростянці.

«Жодних питань та претензій до нас не виникло, – продовжує Шевченко. – Було питання, чи можемо ми грати в Тростянці на рідному стадіоні. Це ключовий фактор. Якби нам не дали дозволу грати вдома, то ми б не заявлялися. Для нас це важливо та пріоритетно. Наші діти грають у Тростянці останні півроку з дозволу обласної військової адміністрації. Ситуація в нас зараз досить нормальна».

«Отримали майже 200 заявок – більшість від футболістів-аматорів, хоча є і професіонали»

У квітні 2022 року команду розпустили, а тепер будують новий колектив фактично з нуля. З 25 гравців попереднього складу 7 футболістів заявили про свою готовність повернутися в «Тростянець». У клубі креативно підійшли до підбору нових виконавців і влаштували «Незламний відбір».

«Чесно кажемо, що ми це не придумали, а підглянули ідею «Народного відбору» у «Вереса». Тільки ми робимо акцент на тому, що наше місто загартоване випробуваннями і показує свою незламність.

Отримали майже 200 заявок – більшість від футболістів-аматорів, хоча є і професіонали. Якщо вони доведуть свою майстерність і пройдуть нормально збори, то ми підпишемо з ними професійні контракти. Ми даємо шанс молодим хлопцям стати професійними футболістами».

«Оголосили, що буде зелений коридор, і ми змогли ним виїхати»

Всього 19 футболістів «Тростянця» два тижні жили на базі в окупації – більшість часу без води та світла. Згодом змогли виїхали зеленими коридорами. Один з них тепер повернувся в «Тростянець». Це історія Віталія Полянського.

«23 лютого ми зіграли контрольний матч у Полтаві. Тоді приїхали до себе на базу і готувалися до наступного матчу. 24 лютого нас розбудили тренери о 6 годині ранку і сказали, що почалася війна. Нас зібрали в актовому залі і повідомили: «Хто хоче, може поїхати додому, а інші можуть залишатися на базі». 19 футболістів залишилися в готелі.

Після обіду в Тростянці вже були російські війська – ми бачили їхню техніку з вікон готелю. Директор команди сказав нікуди не виходити – перші п’ять днів ми так і робили. Місцеві люди і керівництво привозили нам їжу і воду, адже майже відразу на базі відключили світло і водопостачання. Не було такого, щоб ми голодували.

Потім вже почали по двох виходити, але старалися так, щоб не потрапляти на очі окупантам чи колоні техніки. Були в окупації до 12 березня. Тоді оголосили, що буде зелений коридор, і ми змогли ним виїхати. На блок-постах перевіряли телефони, планшети і всі сумки. Ми говорили, що футболісти. Також оглядали, чи є татуювання, чи ніхто не служив. Ситуація була стресова, але всі живі і здорові.

Зараз команда відроджується, стадіон в гарному стані, готель, де ми жили, оновили і зробили ремонт. Керівництво вже ставить завдання на новий сезон».