Незважаючи на обіцянки губернатора Клочка, до Шостки продовжують звозити небезпечні хімікати

himikat

Незважаючи на позбавлення ліцензій, ряд підприємств, що займаються збором отруйних речовин, продовжують працювати в Шостці.

У минулому році «Слово і Дело» зафіксувало відразу два обіцянки щодо припинення їх роботи – обидві дав голова Сумської державної обласної адміністрації Микола Клочко. Зокрема, він пообіцяв, що поки очілює область, утилізації небезпечних відходів в регіоні не буде, і заявив, що не дасть працювати на Сумщині ТОВ «Елга», яке на цьому спеціалізується.

Причиною таких заяв губернатора став резонансний випадок річної давнини у Шостці, коли на центральній автодорозі райцентру, на відрізку довжиною 5 км, розсипали невідому речовину білого кольору з їдким запахом. Залишки речовини знайшли і на міському звалищі. Пізніше було встановлено, що це несиметричний диметилгідразин (гептил) – надзвичайно небезпечна хімічна речовина, яка використовується як компонент ракетного палива. Для людини гептил небезпечний тим, що потрапляючи в організм, може вразити імунну, серцево-судинну, лімфатичну, нервову систему, шлунково-кишковий тракт, викликати онкологічні захворювання, порушення репродуктивної функції і вроджені каліцтва.

Розслідування інциденту встановило, що власником транспортного засобу, з якого розсипалася речовина, є місцеве ТОВ «Сервісний центр регенерації масел». Інспекція підприємства показала, що речовини, які воно збирає для утилізації, зберігаються у неналежних умовах – ємності з токсичними відходами стоять під відкритим небом, без будь-яких попереджувальних написів. У результаті це підприємтсво і ще ряд інших, що працюють на території Шостки (ТОВ «Переробка технічних відходів» і ТОВ «Безпечні технології утилізації»), були позбавлені ліцензії Мінекології на діяльність з небезпечними відходами.

Згодом ТОВ «Сервісний центр регенерації масел» двічі намагалося оскаржити рішення про позбавлення ліцензії в суді, але обидва рази отримало відмову. Однак це не завадило підприємству продовжувати роботу: як встановили 17 березня 2016 року активісти ГО «Розвиток», небезпечні відходи продовжують зберігатися без необхідних на те умов. Тим часом, нове підприємство-власник складів хімікатів – ТОВ «Безпечні технології утилізації», що має спільного кінцевого власника з «Сервісним центом регенерації масел», продовжує діяльність без ліцензії.

Що стосується іншого спірного підприємства, ТОВ «Елга», відомо, що його ліцензія поки не анульована. Таким чином, обидві обіцянки губернатора Клочка отримали статус «не виконана».

Яке продовження матиме ця історія, очевидно, залежить від народних депутатів. 13 квітня Верховна Рада повинна була розглянути законопроект №2950 про внесення змін до закону України «Про відходи» авторства народних депутатів Сергія Тригубенка, Івана Рибака, Олега Недава і Сергія Рибалки. Документ, зареєстрований в парламенті ще 22 травня 2015 року, передбачає посилення нормативних вимог до ліцензійної діяльності з небезпечними відходами. Однак «коаліціада» і формування нового уряду в черговий раз перевершили питання охорони природи і Андрій Парубій закрив засідання Верховної Ради, так і не винісши на розгляд цей законопроект.

Щодо самого губернатора Сумщини Миколи Клочка – назвати його надто відповідальним неможна: маючи 37% виконаних обіцянок, у рейтингу голів ОДА він займає 15 місце з 20.

Джерело Слово і Діло