«Росіяни скрізь лишали міни і пастки»: сапери із Сумщини про розмінування деокупованої Херсонщини

У листопаді українська армія звільнила Херсон та частину населених пунктів області після 10 місяців окупації. Відступаючи, росіяни мінували житлові будинки, адміністративні будівлі, дороги, поля. Сапер Ігор Черняк із Сумщини разом із колегою допомагали очищати забруднені снарядами території. Які вибухонебезпечні предмети лишали окупанти і з чим довелось працювати – дивіться у нашому матеріалі.

Боєприпаси старший інспектор вибухотехнічного відділу ГУНП у Сумській області Ігор Черняк привіз із деокупованої Херсонщини. У грудні разом з напарником у складі зведеного загону вибухотехніків він брав участь у розмінуванні Херсона і навколишніх сіл. За 10 місяців, говорить чоловік, росіяни встигли лишити після себе багато небезпечних сюрпризів. (тут крупно боєприпаси)

Вибухові пристрої знаходили в оселях місцевих жителів, в адміністративних будівлях, на дорогах і в полях. Окупанти ставили розтяжки, протипіхотні, сигнальні, протитанкові міни – як старі радянські, так і нового зразка.

Це – протитанкова кумулятивна міна направленої дії, яку ворог використовував для ураження танків, зроблена вже у 2021 році.

“Коли під’їжджає танк десь на 50 м, вона починає зчитувати вібрації грунту, вона може крутитись убік, на ній мікрофони, ці мікрофони ловлять звук танку, вона нахиляється у бік танку, вистрелює на 30 м, вгорі вона орієнтується і робить вибух по танку”, – розповідає Ігор.

Виявляти деякі було досить складно, адже снаряди були добре замасковані. Міна ПОМ-3 теж сучасного виробництва, вона непомітна у траві, за кілька метрів реагує на людські кроки і наносить людині смертельні ураження. І такими снарядами забруднена значна частина звільнених території Херсонщини.

Вибухотехніки працювали і під обстрілами, оскільки, вийшовши з Херсону, росіяни стояли всього за кілька кілометрів за Дніпром. 

Навесні Ігор з колегами брав участь у розмінуванні тоді звільненого від ворога Тростянця. Після контрнаступу наших Збройних Сил виїздили на очищення сіл Харківщини. А вже навесні планують їхати на схід.

“Я думаю, туди ми будемо проходити, зараз ви бачите, і по Бахмуту як проходять дії, і по Соледару. Якщо буде потрібно, то одразу ж поїдемо, я думаю, що там нічим не менше буде замінованої території”, – говорить сапер.

Розміновувати Україну від ворожих слідів доведеться ще не один рік. До своєї роботи Ігор Черняк ставиться як до обов’язку – каже: робить те, що любить, і що повинен робити.