Де та до якого терміну можна обміняти монети, які вже вийшли з обігу?

Чи обміняли ви монети, які вже вийшли з обігу? Більше 2 років тому в Україні монети номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок перестали бути платіжним засобом. Водночас Нацбанк дозволив громадянам безкоштовно обміняти їх на монети та банкноти інших номіналів. Де можна це зробити та до якого терміну, дізнавалася знімальна група СТС.

Ще у жовтні 2019 року з готівкового обігу вилучили монети номіналом 1, 2 та 5 копійок. За рік, у 2020-му, перестали бути платіжним засобом і монети 25 копійок. Такі зміни – рішення Нацбанку про оптимізацію номінального ряду банкнот та монет. У перспективі він скоротиться із 17 до 12. Усього залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот.

Та хоча ці монети вже не є платіжним засобом, ви ще можете їх обміняти на монети та банкноти інших номіналів. До 30 вересня цього року можна обміняти 1, 2 та 5 копійок, до 30 вересня 2023-го – 25 копійок. Зробити це вдасться у Нацбанку та уповноважених банках Ощад, Приват, Райффайзенбанк Аваль та ПУМБ. Лише у відділеннях Приватбанку за минулий рік по всій країні обміняли 7 з половиною мільйонів гривень.

Середня сума сягає десь приблизно 365 гривень. Щомісяця з банку вивозиться біля 600 тисяч гривень монет, які виводяться з обігу”, –  розповідає Юлія Стеценко, керівниця Сумського міського відділення Приватбанку.

Статистика опитаних нами сумчан на сторінці телеканалу СТС в інстаграмі говорить про те, що більшість монети не обмінювали: тільки 11% зі 100 це зробили.

“Поповнити статистику тих, хто обміняв монети, вирішила і я. Колись також збирала ось цей дріб’язок, втім вже кілька років він лежить вдома у скарбничці. Тож поки не пізно, обміняю його на банкноти”, – ділиться досвідом кореспондентка телекомпанії СТС Ірина Дворниченко. 

У Нацбанку твердять: виведення з обігу дрібних монет зробить готівкові розрахунки зручними, простими та комфортними. Це дозволить державі економити понад 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат на виготовлення та обробку дріб’язку. А середня кількість монет, що припадає на одного українця, зменшиться на третину.

Детальніше – у нашому сюжеті: