14 жовтня: День захисників та захисниць України, свято Покрови та українського козацтва

В Україні вже восьмий рік поспіль 14 жовтня відзначають свято захисників України. Частина українців сприймає цей день як «свято чоловіків», але це не так. І свято 14 жовтня не є українським аналогом 23 лютого.
Недаремно у липні 2021 року Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт, яким встановлюється нова назва свята – День захисників та захисниць України. Адже поруч з чоловіками на захист країни стали тисячі жінок.
За роки війни на Донбасі статус учасниць бойових дій отримали близько 10 тисяч жінок. Для кожної з них 14 жовтня — професійне свято.
Для порівняння: у 2019 році в ЗСУ було трохи більше за 27 тисяч жінок, у 2018 — майже 25 тисяч, а у 2008 — лише 1800.

Якою ж є історія свята?

У 2014 році тодішній президент України Петро Порошенко скасував День захисника Вітчизни (23 лютого), яке відзначали ще з радянських часів, а натомість започаткував 14 жовтня День захисника України – для «вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві».
Зміни відбулися якраз після початку збройної агресії Росії проти України: анексії Криму та початку війни на Донбасі. Із 2015 року цей день став офіційним вихідним.


Також сьогодні в Україні віддають данину поваги українському козацтву – ми відзначаємо День українського козацтва та свято Покрови Пресвятої Богородиці.

І це не випадково, адже з давніх-давен саме Божа Матір вважалася покровителькою козаків.
Саме у цей день козаки збирали Велику раду, на якій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами.
Певно, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок і фільмів. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Образ сміливого парубка, котрий захищає честь та волю нашого народу, міцно закарбувався у пам’яті поколінь. Тож, козак в українській культурі – звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього нашого народу.
Але козак, козацтво – це не якісь там архаїчні поняття з сивої давнини. Це – наша сучасність, наше життя. І про це, напевне, найкраще сказав великий український поет Василь Симоненко:

Народ мій є! В його гарячих жилах
Козацька кров пульсує і гуде!