Найпопулярніший в світі гербіцид збільшує ризик раку на 40%

Контакт з гліфосатом – найпоширенішим складником для боротьби з бур’янами і прискорення дозрівання сільськогосподарських культур – підвищує ризик лімфом набагато сильніше, ніж вважалося раніше, стверджують американські фахівці, повідомляє Нightech+.

Дослідження на тему небезпеки гліфосату проводяться не вперше, і висновки вчених відрізняються, часом, кардинально. Фахівці Університету штату Вашингтон провели новий метааналіз досліджень за останні 18 років і виявили, що зв’язок між гліфосатом і неходжкінсьою лімфомою є, і він дуже сильний.

«Наш аналіз повинен був дати остаточну відповідь на питання, чи є гліфосат канцерогенним, – говорить старший автор статті, професор Ліанне Шепард. – У підсумку я переконана, що це, безумовно, так».

Вивчивши епідеміологічні роботи, опубліковані між 2001 і 2018 роками, команда професора Шепард дійшла висновку, що вплив гліфосату може підвищити ризик неходжкінської лімфоми на 41%. Автори в першу чергу розглядали дослідження на людях, але брали до уваги і дані дослідів над тваринами.

“У підсумку вони обробили відомості більш ніж про 54 000 чоловік, які працювали з гліфосатом – на сьогодні це найбільше дослідження на цю тему”.

Застосування гліфосату в сільському господарстві почалося в 1974 році. Зараз це гербіцид, який використовується найінтенсивніше з усієї аграрної біохімії. З 2000 року, коли патент компанії Monsanto, яка відкрила гербіцідні властивості цієї речовини, закінчився, обсяги його виробництва зросли ще більше за рахунок появи аналогів по всьому світу.

У 2015 році ВООЗ визнала речовину «можливим канцерогеном» для людини, присвоївши йому категорію 2А. У дослідженні через рік ООН і ВООЗ дійшли до зворотного висновку.

У 2018 році команда вчених з Фінляндії і США довела зв’язок наявності пестицидів в організмі вагітних з підвищеним ризиком розвитку аутизму у дітей. Зокрема, мова йшла про заборонений вже інсектицид ДДТ.