Новорічна ялинка для мешканців Сумщини: як вирощують, де продають

Не перший рік триває полеміка про те, чи варто торгувати живими ялинками та соснами, адже, за думкою  деяких захисників природи, це знищує наші легені-ліси. Тому передноворічні клопоти лісівників, пов’язані з підготовкою хвойних святкових атрибутів, вони вважають справжньою шкодою для природи.

Щоб розвінчати цей міф, фахівці Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства розповідають, як і де вирощуються ялинки та сосни, які сумські лісівники пропонують до продажу у передсвятковий період.

Тож де вирощуються новорічні деревця?

По перше, деревця лісогосподарських підприємств Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства вирощуються  на спеціальних плантаціях, які так і називаються – «плантації новорічних ялин». Вони більше схожі на грядки, ніж на ліс.

Враховуючи те, що державні лісогосподарські підприємства госпрозрахункові, в основі мотивації створення таких ділянок – економічна складова.

Вік ялинок чи сосен, які надходять у продаж, в середньому від 4 до 7 років. Цей «новорічний урожай» у лісовій галузі найбільш швидкостиглий. Адже зазвичай дерево росте, у залежності від породи, по 80 і більше років.

Створення плантацій новорічних ялинок є економічно виправданим, бо час дозволяє за 60 років створити і реалізувати щонайменше 10 плантацій таких деревець.

При умові стовідсоткової реалізації всього вирощеного у такий  спосіб товару дохід підприємства у 5-6 разів перевищуватиме дохід, отриманий від реалізації стиглого лісу з такої ж  площі.

Цього року у сумських лісгоспах додалося 32 га нових плантацій новорічних деревець. Загалом в області 269 га таких плантацій.

Також ялинки та сосни заготовлюються під час проведення заходів догляду за лісом, тому критики використання живих деревець повинні розуміти, що  від такої діяльності лісівників ні в якому разі лісу не може бути шкоди, а лише користь.

Тому, якщо перед вами постало питання, якому деревцю надати перевагу: штучному чи живому, не вагайтесь ні хвилини – тільки живому! Справжнє лісове деревце додасть вашій оселі неповторного шарму, наповнивши її запахом хвої. Летючі речовини, які виділяє хвойне деревце, – це фітонциди, вони здатні не лише очистити повітря, а й позитивно впливають на нервову та серцево-судинну систему.

Сумські лісгоспи пропонують широкий асортимент хвойного новорічного товару

Асортимент хвойного товару, що пропонують сумські лісгоспи покупцям, досить різноманітний: живі ялинки та сосни, сосни  з формованою кроною, ялинки із закритою кореневою системою (у контейнерах, чи горщиках).

Всього цьогоріч сумські лісівники підготували до реалізації 40,5 тисяч штук хвойних. Їх реалізацію здійснюватимуть, всі, без винятку, 12 лісгоспів управління.

Вже розгорнута торгівля лісовим новорічним товаром у пунктах продажу лісгоспів, які діють на базі лісництв та центральних садиб підприємств. Таких пунктів в області понад  70.

У Глухівському, Тростянецькому та Роменському лісгоспах реалізація ялинок та сосен здійснюватиметься і через спеціалізовані магазини «Лісовичок».

Цінова політика продажу майже рівна і в незначній мірі коливатиметься у залежності від місця реалізації. Середня ж реалізаційна ціна за метрове деревце – у межах 60 грн.

Не бажаєте купувати зрубане деревце? Тоді придбайте посаджене у горщик. Така ялинка не лише створить вам новорічний настрій своїм запахом і виглядом, та ще й дасть змогу висадити навесні таку ялинку у відкритий ґрунт.

Сумський, Краснопільський, Роменський, Тростянецький та Лебединський лісгоспи виростили і готові запропонувати вам ялинку у горщику. Таких є 600 штук від 30 см (висота деревця, не враховуючи контейнера) до 1 м.

Конотопський лісгосп пропонує покупцеві соснові ікебани (зв’язані у форму деревця гілочки сосни).

У залежності від висоти деревця змінюватиметься його ціна, вона коливається від 50 грн. до 70 грн. за зрізану метрову ялинку чи сосну, від 100 до 450  за деревце у горщику та в межах 60 грн. – соснова ікебана.

Додаткові відомості про наявність товару, ціни та місця продажу ви можете отримати за телефоном «гарячої лінії» Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства (0542) 61 11 27 – Федько Володимир Володимирович.

Як відрізнити деревця сумських лісівників поміж інших?

Це досить легко. Новорічні деревця сумських лісгоспів маркуються спеціальними уніфікованими засобами:

  • самоклейними етикетками

  • пластмасовими бирками-стяжками

Ці засоби розриваються при спробі їх зняття, і тим самим унеможливлюється їх повторне використання.

Вони містять індивідуальний номер та відповідний йому штрихкод, який заноситься у Систему електронного обліку деревини (ЕОД). У Системі вносяться дані щодо постачальника, його підпорядкованості і форми власності. Перевірити походження ялинки можна введенням номеру із уніфікованого засобу на сайті OPEN.UKRFOREST.COM.

У випадку, якщо інформація на сайті відсутня, можна ставити під сумнів походження ялинки.

Для зручності покупців з метою перевірки легальності походження новорічної красуні існує програмне забезпечення для Android (yalynka.infoможна безкоштовно встановити з Google Play Market), за допомогою якого кожен покупець має можливість ознайомитися з походженням новорічної ялинки (вводити потрібно лише цифровий номер, без зазначення серії).

Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства просить при виборі новорічних деревець звертати увагу на наявність маркування.

Вас цікавить питання, де дівати використані новорічні атрибути?

Маючи пічне опалення, у селах цю проблему вирішити простіше. А що говорити про містян? У Сумах, Охтирці, Тростянці та Ромнах лісгоспи пропонують населенню дати новорічному деревцю друге життя.

Ці підприємства мають деревоподрібнюючі  машини і готові переробити використаний ялинковий товар на тріску.

З 13 січня наступного року  лісгоспи переоснастять свої ялинкові базари  під пункти збору новорічних ялинок і прийматимуть там використані деревця.

Охорона хвойних, штрафи

Ялинкові плантації сумських лісгоспів під постійним наглядом рейдових бригад. Вони є у кожному з 12 підприємств управління. Щоденно на охорону хвойних від самовільних порубів виїздить 68 груп у складі  державної лісової охорони, представників правоохоронних органів, держекоінспекції та інші, всього 216 чоловік. Вже провели понад 100 рейдів.

За незаконно зрубану ялинку лісопорушник повинен буде відшкодувати щонайменше 1028,86 грн.

Поряд з проведенням рейдів у лісах, будуть встановлені пости на автошляхах, вони проводитимуть перевірку транспортних засобів, які здійснюватимуть перевозку новорічних деревець. Також у місцях торгівлі перевірятимуться документи у реалізаторів новорічних атрибутів на предмет легальності заготівлі та продажу.

Статистика на сьогодні

Поки що новорічні деревця в основному продаються оптовими партіями. Активізацію роздрібної торгівлі лісівники прогнозують на 18-19 грудня (до дня Святителя Миколая)  та у переддень, власне, новорічного свята – з 24 грудня.

На сьогодні реалізовано 13,5 тисяч хвойних.

Лідирує у продажу новорічних атрибутів Глухівський лісгосп. Він встиг реалізувати 3,1 тис. хвойних. До речі, глухівські лісівники вже кілька років постіль утримують передові позиції серед підприємств Сумського ОУЛМГ у реалізації цього новорічного товару.

За ними – 1,9 тис. реалізували у Середино-Будському лісгоспі та 1,7 – у Охтирському.

В області середня реалізаційна ціна за метр деревця складає 59,5 грн.

Загальнодержавна статистика 

Згідно з матеріалами інвентаризації лісокультурних об’єктів у державних лісогосподарських підприємствах, що належать до сфери управління Держлісагентства, у 2020 році обліковується 4,5 тис. га плантацій, на яких росте 13,5 млн шт. новорічних ялинок, з них 2,6 млн шт. стандартні – можливі для реалізації.

За словами Голови Державного агентства лісових ресурсів України Василя Кузьовича, у 2020 році державними підприємствами Держлісагентства лісівники готові заготовити 520 тис. шт. новорічних ялинок, з яких 237 тис. шт. планується заготувати під час проведення рубок догляду за лісом, ще 289 тис. шт. – на плантаціях новорічних ялинок.