ТростянецьVS Боромля: пристрасті навколо об’єднання

У Тростянецькому районі розгорілася справжня боротьба, яка вже декілька місяців точиться навколо питання об’єднання громад. Йдеться про Білківську сільську раду у Тростянецькому районі, до складу якої входять с. Білка, с. Вишневе, с. Грузьке, с. Микитівка, с. Новоселівка, с. Олексине та с. Хвощова.

Очільник Білківської сільради Сергій Пономаренко ініціював приєднання до Боромлянської ОТГ, і його підтримали декілька місцевих мешканців та 10 з 12 депутатів Білківської сільради. На зборах громади були присутні виключно селяни з Білки, до того ж в основному ті, хто з тих чи інших причин підтримує позицію голови про приєднання до Боромлі. Аргументи, що висувалися головою та його прихильниками, взагалі не витримують жодної критики і мають дуже мало спільного зі здоровим глуздом: “Місто зневажає селян”, “Сіряк сіряка зрозуміє”, “Бова забере наші гроші і паї”, “Бова закриє в селі ФАП і школу”, “Бова сказав, що ми всі залишимося без роботи”, – ось лише декілька “аргументів”, якими оперували білківці – прихильники приєднання до Боромлянської ОТГ.

Натомість їм заперечують мешканці села Олексине, обурені тим, що на громадські слухання у цій справі їх навіть ніхто не запросив. Люди впевнені, що приєднуватися треба саме до Тростянця, адже територіально і Білка, й Олексине знаходяться набагато ближче до Тростянця, аніж до Боромлі: до Тростянця – 4 км, до Боромлі – 15; поїздом до Тростянця 1 станція, а до Боромлі – 4! Але те, що ви доїхали до станції “Боромля” поїздом, ще не означає, що ви потрапили туди, куди вам треба, адже до самого села Боромля ще декілька кілометрів! Тобто, якщо у вас немає машини, то отримання будь-якої довідки чи поїздка до будь-якої установи перетворюється на цілу проблему. А автомобільна дорога до Боромлі в принципі є, але вона у настільки в жахливому стані, що восени чи взимку бувають моменти, коли її фактично немає…

На роботу, в лікарню, в магазини люди їздять саме до Тростянця, багато хто відвозить дітей у гуртки художньої самодіяльності та школи.

Тож чим саме, якими аргументами насправді керується Білківський сільський голова Сергій Пономаренко, залишається тільки здогадуватися, але складається враження, що інтереси громади у нього навряд чи на першому місці. 

Голова Боромлянської ОТГ Василь Романіка говорить, що він дуже зацікавлений у приєднанні Білківської громади до Боромлянської ОТГ. За його словами, наразі Боромлянська ОТГ налічує біля 6000 осіб, а вони прагнуть довести цю кількість до 10000. Але, спілкуючись з мешканцями Боромлі, розумієш, що вони абсолютно не радіють  можливому приєднанню Білківської громади і вважають, що для їх села це швидше тягар, аніж позитив. У Боромлі надто багато невирішених власних питань і фінансових прірв, щоб вирішувати ще й Білківські, – говорять пересічні боромляни, додаючи, що між цими двома селами велика відстань, і таке об’єднання виглядає нелогічним.

Голова Тростянецької ОТГ Юрій Бова переконаний, що об’єднана Тростянецька громада – це краще для мешканців Білки, Олексина та інших сіл цієї сільради: «Створюючи Тростянецьку ОТГ, ми на себе взяли вже функції по управлінню багатьма об’єктами, які є навіть у тих селах, які досі не об`єдналися. Наприклад: амбулаторії і ФАПи у сільській місцевості, в тому числі в сільраді Білківській – амбулаторію утримуємо ми, сьогодні вона на балансі центральної районної лікарні, яка в нас на обслуговуванні. Сьогодні багато інших об’єктів: школи, палаци для дітей та юнацтва, архівна установа – ми утримуємо, їхні справи архівні та інше, бібліотечна система тощо”.

Варто зауважити також, що думка багатьох мешканців села Білка категорично розходиться з позицією Білківського голови та декількох його прибічників. Особливо це стосується молоді, яка вбачає перспективи розвитку свого села у поєднанні з містом, яке, по-перше, динамічно розвивається і демонструє непогані показники в усіх сферах, а по-друге – територіально є набагато ближчим.

Але донести свою думку ці люди просто позбавлені можливості: на зборах громад та засіданнях їм елементарно не дають слова прихильники Сергія Пономаренка – вони кричать, б’ють у бубни, не пускають людей до мікрофона і взагалі поводяться не як цивілізовані громадяни, а як дикуни.

То що ж робити тим, хто не згодний з Білківським головою, як донести свою позицію?

На це питання відповідь знає консультант з комунікацій офісу реформ Сумського регіонального відділення Асоціації Міст України Карен Агаджанов-Гонсалес: “Громада може підготувати звернення до голови обласної державної адміністрації чи безпосередньо приїхати в Суми і звернутися до нього. На Сумщині вже були такі випадки, і люди зверталися, і їх думку почули. Важливо знати, що влада враховує думку кожного громадянина, незалежно від того, чи є вони посадовими особами місцевого самоврядування чи звичайними мешканцями”.

 

Відео: Голос громади