Гострі суперечки навколо будівництва Алеї Героїв у Сумах

Члени сімей загиблих і учасники АТО мають питання до влади міста і благодійного фонду, який взяв на себе відповідальність за облаштування Алеї.

На центральному цвинтарі міста зводять меморіал третій рік поспіль, контроль за будівництвом веде благодійна організація «Громадський фонд «Суми». Міська влада не бере участі у будівництві меморіалу, а тільки виділяє гроші через різні статті видатків на особисті рахунки родичів загиблих. Матері, які поховали своїх синів на Алеї, у шоці від ситуації.

«Ми зараз –посміховисько міста Суми, тому що всі люди зараз сміються, мовляв, як на вас, дурачках, відмиваються гроші», – з гіркотою говорять жінки, що втратили найдорожче…

За відповідями прийшли до віце-мера Сум. У квітні цього року 25 родин отримали грошову допомогу у розмірі 50 тисяч гривень на вирішення власних соціально-побутових питань. Втім, ці гроші, згідно з договором, вони були зобов’язані передати благодійній організації «Громадський фонд «Суми» на облаштування меморіального комплексу.

 «На сьогоднішній день вони зрозуміли, що пам’ятники своїм дітям, чоловікам вони будують за свої кошти – ті, що їм перераховувала соцслужба», – зазначає директор Спілки ветеранів АТО, учасників бойових дій Сумщини Віктор Коваленко.

 Родичі загиблих не розуміють, чому гроші на будівництво виділяються саме за такою схемою: «У місті будується алея, отже, має бути і стаття витрат цю алею?.. Коли добудується, тоді і передасться у комунальну власність, звичайно».

Уся сума, необхідна для будівництва, протягом трьох років виділялася із бюджету саме так, через виплату соціальної допомоги на особисті рахунки сімей загиблих.

 «Ці 3 мільйони 600 тисяч були перераховані Фонду на будівництво меморіалу, ну не фонду, а отак через допомогу, яка надавалась сімям», – каже Володимир Войтенко, заступник міського голови Сум.

Без відома сім`ї загиблого не виділяли жодної копійки, запевняє директор департаменту соціального захисту Сум Тетяна Масик: «Будь-яка виплата, яка передбачалась у програмі і проводилось фінансування, проводилася тільки на підставі заяв».

Заяви на фінансову допомогу писали не усі сім`ї, а лише ті, до яких звертався «Громадський фонд Суми».

 «Цих грошей не було б, якби я не стояв у бюджетному комітеті, не випрошував би ці гроші на фонд, на закінчення меморіалу, – 1 мільйон 150 тисяч – цих грошей у вас би не було» – говорить волонтер БО «Громадський фонд «Суми» Вадим Дубодєлов.

Цей чоловік формально не має жодного відношення до Фонду – він волонтер, якій не несе відповідальності за його діяльність. За офіційними даними, Вадим Дубодєлов – фізична особа-підприємець, згідно з документами, основна його справа – це будівництво. А ще торгівля, реклама та дизайн і послуги технічного консультування у сфері архітектури, інжинірингу, геології та геодезії. Три місяці тому відкрив Громадську організацію «Бюро АРТ». Втім, на зібранні представляє інтереси фонду «Суми».

Вадим Дубодєлов – волонтер БО «Громадський фонд «Суми»: «У нас є наглядова рада, у якій сидять поважні люди, щороку вона звітує. Якщо у когось є якісь претензії, то давайте, коли нас перевірять і все закінчиться, запросимо ревізійну комісію. Нам немає чого приховувати. А те, що там зробили неякісно – то мій біль, так само, як і ваш…»

Якістю і швидкістю робіт на Алеї невдоволені і учасники АТО. Вони виступають проти участі благодійного фонду у будівництві і вимагають у міської влади належного контролю і звітності.

Голова Спілки ветеранів АТО Володимир Лаврик обіцяє написати лист до міського голови з проханням направити усю координацію дій через Центр АТО.

Колективне звернення до міської влади направили, а із членів координаційної ради учасників АТО збираються виключити волонтера фонду пана Дубодєлова. Фінансову звітність благодійного фонду по використанню бюджетних коштів на будівництво меморіалу за 2016 і 2017 роки міська влада перевіряла. Питання підніматимуть лише по цьогорічним додатковим виплатам.

Заступник міського голови Сум Володимир Войтенко обіцяє створити робочу групу для перевірки фінансових витрат на будівництво та вже на наступному тижні оприлюднити публічний фінансовий звіт роботи благодійного фонду.

Тим часом продовжуються розслідування у кримінальному провадженні, на час його проведення будівельні роботи офіційно ніхто призупиняти не буде.