“Запаморочення, печія, сморід”: чому задихаються мешканці села під Сумами?

Мешканці села Зелений гай поскаржились через погане самопочуття до поліції. Погіршення здоров’я пов’язують з внесенням добрив перед початком посівної новим орендарем, який восени 2019 року біля села розорав луки, повідомляє Суспільне.

До того в цих місцях було пасовище. Тепер для худоби лишилась тільки невелика ділянка – решту розорали. Поруч – меліоративний канал, збудований за радянських часів, який впадає у річку Псел. Саме через канал та його воду у селян найбільші побоювання.

“Минулого року обробили землю, не знаю чим, вода стала красна, і тут був шар риби: маленькі карасики, щучки. Я не знаю, від чого вона подохла, але до того, як почали бризкати, все тут жило. Ці луки заливались. Не дай Боже паводку –  і все, що було в цій землі, – піде в річку, в канаву, в колодязі. У нас залишилось на все село три колодязі. Ми скоро залишимось без питної води”, – розповідає мешканець Зеленого Гаю Юрій Задорожній.

Три тижні тому, кажуть, люди відчули у повітрі неприємний сморід, звернулися до поліції.

“Вони обробляли землю, нас нудило, запаморочення було, печія в горлі. Схоже на аміак”, – розповіла місцева мешканка Вікторія Задорожна.

"Запаморочення, печія, сморід" - мешканці села під Сумами скаржаться на обробку полів

“Заплава річки, на сьогодні, майже знищена. Ті землі, які формували цю річку, які підживлювали цю річку розорали і, практично, знищуються. І це не тільки питання Зеленого гаю, це питання і Могриці і Рибиці. На очах ця екосистема гине, і з нею гине, на жаль, і річка”, – переконаний мешканець села Олександр Петренко.

Троє мешканців Зеленого гаю телефонували до поліції. До сьогодні відповіді не отримали.

“На місце виїхала слідчо-оперативна група Сумського районного відділу поліції, опитали місцевих жителів, зібрали у них пояснення, зустрілися із механізаторами, які вносили ці хімічні речовини, а також із агрономом цієї фірми. Було складено листа від Сумського районного відділу поліції, і він буде надісланий до Сумської державної інспекції з охорони природи “, – прокоментував співробітник відділу комунікацій Нацполіції Сумщини Володимир Кузьменко.

У Державній екологічній інспекції повідомили: документів з поліції ще не отримали. Заступник начальника розповів, що на території області розорювання прибережних смуг спостерігають два останні роки – призводить таке до отруєння річок і озер.

“І сіножаті, і пасовища – вони дуже часто прилеглі є до водних об’єктів, тобто дуже часто підпадають під категорію земель, що охороняються, земель прибережних захисних смуг, де Водний кодекс чітко забороняє розорювання. Внаслідок внесення в ґрунт сильнодіючих отруйних речовин, вони дуже часто потрапляють в річки і озера, впритул до яких відбувається розорювання. Відповідно до категорій, встановлюються нормативи їх використання: луки, пасовища, сіножаті. Будь-яка інша діяльність, крім того, що я перерахував, там заборонена”, – розповів заступник начальника держекоінспекції Сумської області Олександр Уваров.

Щодо використання землі в Зеленому гаю, речниця обласного Держгеокадастру Ольга Гречка попросила написати запит. Керівник агрофірми, що обробляє ці поля, звинувачення в отруєнні ґрунтів відкидає.

“Вітер був західний – із села на поле, а не навпаки. Тобто, не з поля принесло. Яким аміаком, ви розумієте, сівалка, яка без бункерів, в які заливається аміак, то де там може бути аміак. Це маячня”, – прокоментував ситуацію директор ТОВ “Агрофірма “Велес А” Анатолій Великодний.