Чи можна сумчанам виходити з дому? Нові правила поведінки для мешканців

28 березня Сумський виконавчий комітет провів засідання просто на сходах будинку рад і проголосував (із правками) за правила поведінки сумчан на вулицях та в громадських місцях на період карантину.

Втім, ці правила є тільки основою, їх відкоригують, внесуть правки і затвердять остаточно на черговому засіданні виконкому у понеділок. Таке рішення прийняли через те, що, на думку деяких членів виконкому, більшість із правил є незрозумілими, неточними і порушують конституційні права людини.

Зокрема, жваву дискусію викликало питання абсолютної заборони вживання їжі та напоїв на вулицях, тому чиновники внесли правку до пункту і дозволили вживання у випадку, якщо це необхідно для здоров’я.

Так само обговорювалося, чи не виходить виконком як орган місцевого самоврядування за рамки своїх повноважень, забороняючи містянам виходити на вулицю.

Попередньо, відповідно до проекту рішення, опублікованого на сайті Сумської міської ради, нові правила поведінки сумчан звучать виглядають так:

На період особливого порядку проведення профілактичних та інших заходів під час карантину на території Сумської міської ОТГ забороняється:

1) без крайньої потреби виходити зі своїх помешкань (будинків, квартир, кімнат у гуртожитках, готелів тощо);

2) виходити із приміщень (помешкань) без засобів індивідуального захисту органів дихання (масок, респіраторів);

3) користуватися дитячими та спортивними майданчиками;

4) перебувати на вулицях, площах, парках, скверах, інших громадських місцях (далі – на вулиці) групами більше двох осіб (за виключенням випадків необхідності супроводження дорослими малолітніх, неповнолітніх дітей, осіб похилого віку, осіб з інвалідністю; перебування в громадському транспорті;  пересування подружжя; виконання органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування покладених на них функцій; у складі аварійних бригад);

5) перебувати на вулиці дітям віком до 14 років без супроводу дорослих, а дітям віком від 14 до 18 років – без дозволу дорослих;

6) перебувати дітям віком від 14 до 18 років на вулиці після 20.00 без супроводу дорослих;

7) палити, вживати їжу чи напої на вулиці чи в місцях загального користування;

8) відвідувати ті об’єкти (заклади), робота яких заборонена на час карантину в установленому законодавством порядку.

Особам, які під час карантину, перебувають на робочих місцях, також забороняється без крайньої потреби покидати приміщення, де вони працюють.

Перед виходом із приміщення рекомендується змінювати засоби індивідуального захисту органів дихання (маски, респіратори).

При виході на вулицю кожна особа повинна мати при собі документи, що посвідчують особу (для дітей – свідоцтво про народження), і на вимогу працівників поліції зобов’язана пред’явити ці документи, а також повідомити своє місце проживання та мету, для якої вона вийшла на вулицю.

На вулиці особи повинні перебувати на відстані не менше 2 метрів одна від одної (за виключенням випадків, передбачених у підпункті 4 пункту 4 цих Правил).

Вигулювати домашніх тварин на вулиці дозволяється лише на повідках.

Особа, яка вигулює домашню тварину, зобов’язана забезпечити мінімальну відстань у 2 метри від своєї тварини до інших тварин та людей, і обмежити час перебування на вулиці з домашньою твариною 30 хвилинами. Вигул домашніх тварин, які утримуються в приватних будинках (садибах), поза межами цих садиб забороняється.

Відвідувачі об’єктів торгівлі та інших закладів, яким дозволено здійснювати обслуговування населення в умовах карантину, зобов’язані дотримуватися встановлених згідно з чинним законодавством та рішеннями органів місцевого самоврядування режиму та правил відвідування цих об’єктів (закладів), зокрема щодо максимально допустимої кількості відвідувачів, мінімально допустимої відстані між відвідувачами,  проведення дезінфекції рук, безконтактного температурного скринінгу при вході, наявності засобів індивідуального захисту у відвідувачів, обслуговування в певні години дня лише категорій осіб, які перебувають у зоні особливого ризику, придбання однією особою певних товарів у обмеженій кількості, здійснення перерв для дезінфекції та/чи провітрювання приміщення. Мінімальна відстань між особами у чергах становить 2 метри.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють обслуговування населення в умовах карантину, зобов’язані довести до відома відвідувачів режим та правила роботи об’єкту (закладу) під час карантину шляхом розміщення інформаційних матеріалів на видному місці при вході та на сайтах закладу (у разі наявності), забезпечувати виконання цих режиму та правил, впроваджувати нові форми і методи обслуговування населення, спрямовані на недопущення скупчення людей та обмеження їх контактування між собою (наприклад, замовлення онлайн чи за телефоном), проведення встановлених профілактичних, протиепідемічних, у т. ч. дезінфікуючих, та інших заходів на об’єктах (у закладах), роз’яснювальної роботи серед населення щодо максимального обмеження пересування на вулиці без крайньої потреби.

Аптекам рекомендується перейти на обслуговування населення без входу відвідувачів до торгових залів.

За порушення Правил винні особи притягаються до відповідальності в установленому законодавством порядку.

З повним проектом рішення можна ознайомитися ТУТ.